Trzy gole w wyjazdowym prologu sezonu już po raz piętnasty!

02/08/2022 10:11 Autor: Górnik Zabrze powrót do listy
Trzy gole w wyjazdowym prologu sezonu już po raz piętnasty!

Efektownie rozpoczęli „trójkolorowi” rozgrywki ligowe na wyjeździe. Strzelić gospodarzom trzy bramki, nie tracąc przy tym żadnej to nie lada wyczyn, który musi budzić szacunek. W historii rozgrywek od początku istnienia naszego klubu, taka sztuka piłkarzom Górnika udała się już po raz piętnasty. Czternaście z tych spotkań zakończyło się wygraną naszego zespołu.

Ostatni był Ruch

Ostatnie 3:0 w meczu otwierającym sezon na wyjeździe nasi gracze zanotowali aż 54 lata temu! Osiemnastego sierpnia 1968 roku trzeci na mecie poprzedniego sezonu Górnik gościł w przy Cichej, na stadionie aktualnego mistrza. Dwa gole Włodzimierza Lubańskiego i jeden Zygfryda Szołtysika uciszyły chorzowskich kibiców. Nawiasem mówiąc to spotkanie zapoczątkowało serię siedemnastu kolejnych gier Górnika bez porażki. Sytuacja powtórzyła się w 1962 roku, kiedy nasza drużyna w identycznym stosunku pokonał w Opolu miejscową Odrę. To była pierwsza kolejka po zmianie systemu rozgrywek na cykl jesień-wiosna. Sięgając daleko w przeszłość, od wyjazdowego 3:0 rozpoczęli zabrzanie rozgrywki w klasie A – region Śląsk Opolski w 1949 roku. Wówczas pokonali Polonię Głubczyce.

Bywało efektowniej

Rekordową wygraną w wyjazdowej premierze Górnicy zaliczyli w 1961 roku w Bydgoszczy. Miejscowa Polonia uległa aż 0:5 a celnymi trafieniami podzieli się Ernest Pohl (3) i Erwin Wilczek (2). W 1985 roku, Górnik, który odzyskał po trzynastu latach mistrzowską koronę, po efektownym 6:0 przy Roosevelta z Zagłębiem Sosnowiec, pierwszy wyjazd sezonu miał zaliczyć w Lublinie. Ale dla rozpędzonego zabrzańskiego teamu, Motor stanowił tylko tło, ulegając 0:4. Interesująco było także w 1995 roku w Bełchatowie, kiedy w pierwszym meczu sezonu gospodarze zaaplikowali naszemu zespołowi aż trzy gole. Ale Górnik odpowiedział czterema, a zwycięskie trafienie sześć minut przed końcem rywalizacji było dziełem Arkadiusza Kubika.

Trzy gole za… jeden punkt

Sezon 1991/92 Górnik rozpoczynał jako wicemistrz Polski. „Trójkolorowi” sezon rozpoczynali od wizyty w Krakowie, gdzie mieli rywalizować z Wisłą, dla której to spotkanie było jubileuszowym występem na boiskach ekstraklasy, bowiem rozgrywała mecz nr 1300. Gospodarze rozpoczęli bardzo konkretnie i w dwudziestej szóstej minucie prowadzili już 2:0. Ale ostatnie pięć minut pierwszej odsłony należało do Górnika, który doprowadził do wyrównania po golach Ryszarda Cyronia i Andrzeja Orzeszka. Jednak sześć minut przed końcowym gwizdkiem, „biała gwiazda” ponownie wyszła na prowadzenie. Kiedy miejscowi piłkarze i kibice cieszyli się już z udanego jubileuszu, Tomasz Wałdoch głową skierował piłkę do siatki! Jedni i drudzy strzelili w tym pasjonującym meczu po trzy gole, ale musieli podzielić się punktami…