Górnik - Raków: Zdecydowanie mecz kolejki!

04/08/2022 13:08 Autor: Górnik Zabrze powrót do listy

Trener Bartosch Gaul na konferencji prasowej po inauguracyjnej porażce z Cracovią bardzo szybko dokonał właściwej analizy meczu, metodycznie punktując słabe elementy gry Górnika. I w Radomiu zobaczyliśmy efekty tych przemyśleń w postaci dobrej gry zakończonej bezdyskusyjnym zwycięstwem 3:0. I to pozwala na duży optymizm przed niedzielną rywalizacją z zaangażowanym w europejskie rozgrywki pucharowe, Rakowem.

Klub z ciekawą historią

Raków Częstochowa powstał w 1921 roku pod nazwą Klub Sportowo-Futbolowy Racovia. Przed wojna zespół występował w klasie A, a zespoły z tego poziomu rozgrywek walczyły w dosyć skomplikowanym systemie baraży o I ligę. W latach powojennych klub balansował pomiędzy II a II ligą Właśnie jako III-ligowiec Raków dotarł w 1967 roku do finału Pucharu Polski, gdzie po dogrywce uległ Wiśle Kraków 0:2. Największe sukcesy częstochowscy piłkarz świętowali dopiero w latach 90-tych, kiedy awansowali do I ligi i przez cztery kolejne sezony rywalizowali z najlepszymi zespołami w kraju. To był wtedy taki zespół środka tabeli, jednak w sezonie 1997/98 jako ostatni zameldowali sie na mecie sezonu i zostali zdegradowani. W tamtych latach w barwach "czerwono-niebieskich" grało kilku naprawdę dobrych piłkarzy, m.in. Jacek Magiera, Piotr Mandrysz, Andrzej Kretek, Paweł Skrzypek, Jacek Krzynówek, Marcin Bojarski, Adam Fedoruk, Tomasz Kiełbowicz, Marek Matuszek czy znani z występów w Górniku Janusz Bodzioch, Marek Kołtko i Bogdan Pikuta. To właśnie w Rakowie pierwsze piłkarskie kroki na polskich boiskach stawiał Shingi Kawondera.
Po spadku było ciężko, w ciągu kilku lat częstochowianie znaleźli się w IV lidze. Powrót na szczyty trwał długo, aż 21 lat. W końcu w ubiegłym sezonie piłkarze Rakowa pod wodzą trenera Marka Papszuna w świetnym stylu wygrali pierwszoligowe zmagania i ponownie zagrają w elicie.

Rywalizacja dla Górnika

Po raz pierwszy w oficjalnych rozgrywkach zespoły Górnika i Rakowa starły się w sezonie 1978/79. To był dla naszego klubu bolesny sezon, bowiem po pierwszej degradacji nasi piłkarze walczyli na drugim froncie. 29 października 1979 roku w Częstochowie Górnik nie dał szans gospodarzom, zwyciężając 3:0 po golach Ireneusz Lazurowicza, Edwarda Sochy I Krzysztofa Szweziga. W spotkaniu rewanżowym górą również byli zabrzanie, mający wtedy już zapewniony awans. Co prawda goście prowadzili, ale gole Zygmunta Bindka i Edwarda Sochy ustaliły wynik spotkania. Ten mecz obserwowało aż 30 000 widzów bowiem rozgrywano go na Stadionie Śląskim i był jedną z atrakcji corocznego święta Trybuny Robotniczej. W pierwszej lidze (ekstraklasie) obydwa zespoły po raz pierwszy zagrały ze sobą we wrześniu 1994 roku. Przy Roosevelta górą był Górnik po golu zdobytym przez Andrzeja Orzeszka.
Sezon 1997/98 przyniósł zespołowi z Częstochowy degradację. Na ponowny awans Raków musiał czekać aż 21 lat. Ostatnie przed spadkiem spotkanie, rozegrane w Częstochowie w kwietniu 1998 roku przyniosło wysoką wygraną Górnikowi - 4:0. Gole zdobyli wówczas Marcin Kuźba - 2, oraz Adam Dźwigała i Michał Probierz.
Po tak długo wyczekiwanym awansie jesienią 2019 roku historia pojedynków Górnika z Rakowem została wznowiona i trzeba przyznać, że w sezonie 2019/20 było bardzo interesująco. Jesienią Górnik pokonał Raków 1:0 po samobójczym trafieniu Zapały w 63 minucie. 18 000 zgromadzonych na trybunach kibiców oglądało dobry, szybki mecz, w którym wynik był otwarty do końcowego gwizdka sędziego. Spotkanie rewanżowe rozpoczęło się dla naszego zespołu bardzo korzystnie, bowiem już w piątej minucie wynik spotkania otworzył Jesus Jimenez. Niestety, kilkanaście minut później gospodarze doprowadzili do wyrównania po golu Musiolika. Kiedy wydawało się, że rywalizacja zakończy się podziałem punktów, w osiemdziesiątej drugiej minucie sędzia podyktował rzut karny dla zespołu Rakowa, a pewnym egzekutorem okazał się Schwarz. I taki rezultat utrzymał się niestety do końca spotkania.

Dwa gole Angulo na pożegnanie

Obydwie ekipy po raz trzeci spotkały się w trzydziestej piątej kolejce w Zabrzu. Tym razem górą był nasz zespół, który odniósł efektowne zwycięstwo 4:1. Co prawda goście już w czwartej minucie objęli prowadzenie po strzale z rzutu karnego wykonywanym i tym razem również przez Schwarza, ale to było wszystko na co stać było tego dnia częstochowską drużynę. Jeszcze w pierwszej połowie wyrównał Igor Angulo, a po wznowieniu gry najpierw do własnej bramki trafił Jach, a potem po golu dla Górnika dołożyli Angulo i Jesus Jimenez. Gol Baska zdobyty w siedemdziesiątej pierwszej minucie rywalizacji, był jego ostatnim w barwach „trójkolorowych”.
W ubiegłym sezonie mecz Górnika z Rakowem został zaplanowany w piątej kolejce, lecz ze względu na pucharowe boje naszych rywali, został przełożony na piętnastego grudnia. Spotkanie lepiej rozpoczęli miejscowi, którzy już w szesnastej minucie wyszli na prowadzenie. Ale „trójkolorowi grali coraz lepiej i w drugiej odsłonie dwukrotnie „skaleczyli” gospodarzy. W sześćdziesiątej szóstej minucie celny strzał oddał Jesús Jiménez, a siedem minut przed koncem wynik ustalił Mateusz Cholewiak. Spotkanie rewanżowe rozegrano dziewięć tygodni później. W dosyć ciepłe jak na luty niedzielne popołudnie, na trybunach zabrzańskiej areny zjawiło się ponad dziesięć tysięcy kibiców. Już w czwartej minucie wynik otworzył Piotr Krawczyk i ten szybki gol sprawił, że spotkanie od początku nabrało rumieńców. Piłkarze Górnika chcieli strzelić druga bramkę, a goście wyrównać. I to im się udało w ostatniej akcji pierwszej odsłony, kiedy po faulu Erika Janży, Lopez wyrównał strzałem z rzutu karnego. Druga połowa nie różniła się od pierwszej, do końca obydwa zespoły starały się o zgarnięcie pełnej puli, ale więcej celnych trafień już kibice w tym meczu nie oglądali. Zarazem było to pierwsze spotkanie Górnika z Rakowem na stadionie w Zabrzu, które zakończyło się podziałem punktów.