Nowy mistrz udziela Cracovii lekcji futbolu

05/10/2019 10:05 Autor: Górnik Zabrze powrót do listy

Przed każdą ligową kolejką wspominamy jeden z historycznych meczów z danym rywalem. Historia naszych gier z "Pasami" obfituje w potyczki warte odświeżenia. Opis jednej z nich znajdziecie poniżej.

Rok 1957 przyniósł Górnikowi pierwszy w historii klubu tytuł Mistrza Polski. Ostateczny stempel zabrzańscy piłkarze postawili w ostatniej kolejce sezonu, gromiąc przy Roosevelta opolska Odrę aż 8:1!

Efektowny start

Nowy sezon nasi piłkarze rozpoczęli równie efektownie: najpierw wygrali w Sosnowcu z Zagłębiem 4:2 a w następnej kolejce odprawili Odrę Opole z bagażem sześciu goli nie tracąc przy tym żadnego. Kolejnym rywalem miała być Cracovia. Dla rozochoconych kibiców nie było w tym meczu problemu zwycięstwa, to było dla nich oczywiste. Kwestią było ile bramek nastrzela Cracovii Pohl i spółka?
W niedzielne popołudnie 30 marca na stadionie przy ulicy Kałuży stawiło się aż 25000 kibiców, wierzących, że po dziewięćdziesięciu minutach to jednak "pasy" zejdą z boiska w glorii zwycięzców. To było pierwszy, historyczny pojedynek tych rywali rozgrywany w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Lentner daje sygnał

Od pierwszego gwizdka sędziego gospodarze rzucili do walki wszystkie siły i umiejętności. Szybko jednak przekonali się, że umiejętności przeciwnika są w każdym elemencie gry wyższe. Zabrzanie pozwolili przez kilka minut wyszumieć się rywalom i przystąpili do realizacji zadań wyznaczonych przez trenera Zoltana Opatę. Już w 8 minucie gry Pohl, Jankowski i Kowal rozmontowali defensywę Cracovii i Lentnerowi nie pozostało nic innego jak tylko mocno strzelić w róg bramki strzeżonej przez Leopolda Michno. Po tym golu miejscowi chyba zdali sobie sprawę, że muszą skupić się przede wszystkim na maksymalnym przeszkadzaniu rywalom w rozgrywaniu piłki, bo szybkie akcje napastników Zabrzan wspieranych przez pomocników - Gawlika i Olejnika, mogą doprowadzić do szybkiego podwyższenia wyniku. Łatwo powiedzieć - trudniej zrobić. Bo oglądając składne akcje gości, trudno było się oprzeć wrażeniu, że było ich... więcej na murawie! W 34 minucie Pohl, wygrał pozornie beznadziejną piłkę, posłał prawie z linii autowej idealną centrę do środka, a "Epi" Kowal głową podwyższył rezultat spotkania. W ostatnich kilku minutach przed przerwą bramkarz Cracovii popisał się kilkukrotnie świetnymi interwencjami i nie dopuścił do zmiany wyniku pierwszej odsłony.

Tak grają mistrzowie

Po zmianie stron powtórzyła się historia z pierwszej połowy. Dopingowani przez kibiców gospodarze dawali z siebie wszystko i znów przez kilka minut prowadzili otwartą grę, ale gracze Górnika, niczym wytrawny bokser, czekali na okazje do "skaleczenia" rywali. W 60 minucie ponownie Roman Lentner otrzymał tak precyzyjne podanie od Jankowskiego, że znalazł się sam na sam z Michno. Rezultat? 3:0. Z gospodarzy uszło powietrze. Co prawda starali się jeszcze atakować i właśnie jedna z takich akcji przyniosła im po celnym uderzeniu Opoki powodzenie. Ta strata gola podrażniła Zabrzan. Jeszcze w tej samej minucie Ernest Pohl minął Dudonia, Gołąbka i Szymczyka i celnie strzelił z linii pola karnego w sam róg bramki. Na trybunach rozległy się oklaski. Kibice gospodarzy docenili klasę Mistrza Polski. Mimo wysokiego prowadzenia Górnicy nie zmniejszali tempa i taka gra została nagrodzona piątym celnym trafieniem. Tym razem na listę strzelców wpisał się Manfred Fojcik. 1:5 to był wynik faktycznie odzwierciedlający różnice umiejętności piłkarzy obydwu zespołów.

Po pierwszych trzech kolejkach nowego sezonu Górnik był liderem ligowej tabeli. A pojedynek z Cracovią był dziesiątym z rzędu wygranym meczem "trójkolorowych"! W swoich ostatnich czterech ligowych spotkaniach zabrzańscy piłkarze zaaplikowali rywalom aż 23 gole tracąc tylko 4!

Co ciekawe w meczu rundy rewanżowej rozegranym w Zabrzu padł identyczny rezultat!