Jesteśmy w ćwierćfinale. Zadanie wykonane, choć po dogrywce. Rozwój – Górnik 1:4

06/12/2018 16:12 Autor: Górnik Zabrze powrót do listy
Jesteśmy w ćwierćfinale. Zadanie wykonane, choć po dogrywce. Rozwój – Górnik 1:4

Nasi piłkarze awansowali do ćwierćfinału Pucharu Polski, pokonując w górniczych derbach 2-ligowca z Katowice.

Górnik potrzebował 120 minut gry na boisku w Katowicach, by ostatecznie cieszyć się wraz z blisko 200 kibicami z wygranej i awansu. Wynik sugeruje, że było łatwo, lekko i przyjemnie, ale można tak powiedzieć tylko o dogrywce, która przyniosła zabrzanom trzy gole i toczyła się pod pełną kontrolą podopiecznych Marcina Brosza.

Zaczęło się od niespodzianki. W 27 minucie gola Rozwojowi przyniosła akcja dwóch byłych graczy… Górnika. Z rzutu rożnego centrował 38-letni Seweryn Gancarczyk, którego nikomu nie trzeba bliżej przedstawiać, a strzałem głową pokonał Daniela Bielicę Michał Płonka. 26-letni kapitan katowiczan spędził w Zabrzu kilka lat. Grał w rezerwach, ale w sezonie 2011/12 za kadencji Adama Nawałki trzy razy zagrał w ekstraklasie. Dodajmy, że oprócz gola goście dwa razy dobrymi strzałami próbowali zaskoczyć Bielicę. Górnik w tym czasie miał problem z narzuceniem swoich warunków gry, choć nikomu nie można było odmówić chęci – między innymi wychowankowi Rozwoju Konradowi Nowakowi – to sytuacji bramkowych w zasadzie nie było. Do 34 min, kiedy dośrodkowanie Pawła Bochniewicza na gola strzałem głową zamienił Jezus Jimenez. Do przerwy 0:0, po 90 minutach też 0:0. Marcin Brosz dokonał zmian, Górnik po przerwie miał sporą przewagę, ale strzały najczęściej mijały słupki i poprzeczkę. A próbowali Ambrosiewicz, Zapolnik, Żurkowski i Angulo. Dwa razy świetnie interweniował Soliński. W 87 min sędzia skorzystał z systemu VAR. Chodziło o zagrania piłki ręką w polu karnym gospodarzy. Rzut karny dla Górnika nie został jednak podyktowany. A więc dogrywka. W niej przewaga Górnika była z każdą minutą coraz większa. Ambitni amatorzy z Katowic tracili siły, a Górnik stwarzał kolejne okazje. Do 105 minuty nie wykorzystał żadnej, po przerwie aż trzy. Zapolnik trafił strzałem głową po centrze Wolniewicza, a Matuszek po dośrodkowaniu z roku Jimeneza. Wtedy było w zasadzie „po meczu”. Ostatni cios zadał Łukasz Wolsztyński pewnie wykonując rzut karny po faulu na Zapolniku. Odnotujmy, że w tym meczu Górnik miał dwóch kapitanów, choć pierwszy grał 120 minut. Zaczął Adam Wolniewicz, po przerwie opaskę przejął Szymon Matuszek.

Kolejny mecz w PP dopiero wiosną, a teraz czas na trzy mecze ligowe. Pierwsze starcie już w niedzielę z Miedzią. Mamy nadzieję, że 120 minut gry nie odbije się na dyspozycji zespołu, a skuteczność będzie taka jak w Płocku i w drugiej połowie meczu w Katowicach. 9 grudnia widzimy się o 15.30 na Roosevelta.

ROZWÓJ KATOWICE – GÓRNIK ZABRZE 1:4 (1:1, 1:1)

1:0 – Płonka, 27 min (głową)

1:1 – Jimenez, 34 min (gową)

2:1 – Zapolnik, 108 min (głową)

3:1 – Matuszek, 113 min (głową)

4:1 – Ł. Wolsztyński, 120 min (karny)

Sędziował Artur Alusztyk (Szczecin). Widzów 999.

ROZWÓJ: Soliński – Lepierz, Gałecki (116. Kamiński), Gancarczyk, Łączek – Lazar (66. Olszewski), Płonka, Kuliński, Mońka – Wrzesień (110. Baranowicz), Niedojad (102. Gembicki).

GÓRNIK: Bielica – Wolniewicz, Bochniewicz, Koj, Gryszkiewicz – Nowak (46. Zapolnik), Ambrosiewicz, Żurkowski (91. Ł. Wolsztyński), Jimenez – Smuga (46. Matuszek), Urynowicz.