Rekordowa rocznica

07/06/2019 09:15 Autor: Górnik Zabrze powrót do listy

Bardzo często na łamach strony oficjalnej zabrzańskiego Górnika przypominamy istotne wydarzenia z historii Klubu. Co ważnego wydarzyło się 7 czerwca w przeszłości 14-krotnych Mistrzów Polski? Z dniem tym związany jest pewien rekordowy mecz.

7 czerwca 1986 roku Polska pokonała na mistrzostwach świata bardzo silną Portugalię. Na boisko wybiegło tego dnia czterech piłkarzy Górnika Zabrze. Nigdy wcześniej i później na imprezie tej rangi nasz klub nie był reprezentowany przez większą liczbę graczy.

Portugalia była wówczas jedną z najlepszych drużyn w Europie. Dwa lata wcześniej na ME we Francji po dramatycznej walce odpadła dopiero w półfinale z gospodarzami imprezy. Mecz grany na MŚ w Meksyku był więc starciem trzeciej drużyny świata z 1982 roku (Polska) z trzecią drużyną Europy z 1984 roku (Portugalia). Prowadzeni przez Antoniego Piechniczka biało-czerwoni wygrali 1:0 po bramce Włodzimierza Smolarka, a na boisku było aż czterech graczy Górnika. Od pierwszej minuty mecz zaczęła trójka pomocników – Matysik, Komornicki i Urban – a w drugiej połowie wszedł na boisko Andrzej Zgutczyński.

Przed rokiem, niemalże w dniu rocznicy tego wydarzenia, Klub odwiedził Ryszard Komornicki, który podarował nam oryginalną koszulkę reprezentanta Portugalii, która dostał po ostatnim gwizdku sędziego.

- Ta koszulka to kawałek historii polskiej piłki i Górnika, dlatego postanowiłem je przekazać do powstającego muzeum. Wtedy czuliśmy po mistrzostwach niedosyt, ale dziś… Pokonanie Portugalii miało swoją wartość, wyszliśmy z grupy, na mistrzostwach było sześciu piłkarzy Górnika. Jest do czego równać – przyznał wówczas Komornicki.