Gmina Tworóg partnerem społecznym meczu z Arką

We wrześniu ubiegłego roku Gmina Tworóg dołączyła do programu partnerskiego "Klub Kibiców Śląskich Miast". W piątek będzie ona Partnerem Społecznym meczu z Arką Gdynia.
Gmina Tworóg skupiająca prawie 8 tys. ludności na obszarze ponad 12,5 tys. ha, położona w Województwie Śląskim, należy do jego zielonej części, gdzie rozległe obszary leśne (stanowiące ponad 70 % powierzchni gminy) chronią liczne uroczyska oraz bogatą florę i faunę, a zachowane zabytki przypominają czasy, kiedy ludzie żyli nieco inaczej niż obecnie. Tradycja łowiecka podtrzymywana przez działające na tym terenie koła łowieckie („Knieja”, „Młody Leśnik” oraz „Przodownik”) oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny przy Nadleśnictwie Brynek, pozwala na utrzymywanie równowagi w populacji zwierzyny łownej, bogato występującej w okolicznych lasach.
Dla miłośników wędkarstwa czekają zacisza stanowiska zalewu Brzeźnica.
Na terenie gminy znajduje się 10 miejscowości. Najstarszymi są Wojska, Połomia oraz Świniowice, które już w XIV wieku skupiały ludność utrzymująca się z płodów ziemi . W Świniowicach, u początku powstania miejscowości rozwinęło się również bartnictwo, którego tradycje przetrwały do dnia dzisiejszego – na całym terenie gminy można spotkać większe lub mniejsze pasieki prowadzone przez miłośników pszczelarstwa. Wojska ówcześnie oznaczała osadę wojowników - rycerzy. W dawnym dworze z około 1800 roku, przybudowanym z początku XX wieku mieści się obecnie zakład leczniczo-wychowawczy. Inne miejscowości (Hanusek, Tworóg, Koty oraz Brynek) , skupione w dorzeczu Małej Panwi, powstały na bazie kuźnic. Najstarsza kuźnica powstała w Hanusku w 1417 roku (Cleywerk). Sama nazwa miejscowości - Hanusek – zostaje użyta w 1683 roku. Mikołeska została założona przez Jana Franciszka Verdugo jako osada robotników leśnych, zajmujących się wówczas m.in. wypalaniem węgla drzewnego . Boruszowice powstały w 1743 roku . Nowa Wieś Tworoska, która powstała jako kolonia mieszkalna dla robotników leśnych, jest najmłodszą z miejscowości. Pierwszy odnaleziony zapis o niej pochodzi z roku 1754.
Fot. Pałac w Brynku
Perłą zachowanych zabytków niezaprzeczalnie jest zespół pałacowo-pakowy w Brynku założony w 1829 roku przez Berharda Rosenthala, z pałacem wybudowanym w 1872 roku przez jego syna Ottona von Rosenthala, przebudowanym prawie w 90 procentach w stylu eklektycznym przez rodzinę Henkel von Donnersmarck z Siemianowic (przebudowę rozpoczęto w 1905 r.). Okalający pałac 36 hektarowy park kryje w swoim zaciszu kilkaset gatunków roślin oraz zabudowania gospodarcze z lat 1906-1910.
Obecnie pałac oraz okalający go park jest wykorzystywany na cele zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawckiego w Brynku. Zabudowania gospodarcze zostały zaadoptowane przez Gminę Tworóg na gimnazjum (obecnie budynki stanowią filię podstawówki z Tworoga - klasy 7 i 8).
W samym sercu Gminy Tworóg znajduje się drugi, może mniej okazały, ale również ciekawy architektonicznie pałac klasycystyczny z drugiej połowy XVIII wieku, zbudowany dla książąt Hohelohe-Ingelfingen. W 2013 roku zakończono jego gruntowny remont, pod okiem służb konserwatora zabytków, nadając mu kolorystykę i wykończenia zgodne z jego wytycznymi.
Fot. Pałac w Tworogu - obecna siedziba władz Gminy, Urzędu Gminu oraz innych instytucji publicznych
Inne cenne zabytki, którymi może poszczycić się tut. ziemia, to kościół p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kotach (sama parafia powstała już w 1687 roku), kościół p.w. św. Antoniego w Tworogu oraz tzw. „szpitol” (wybudowany przez księcia Adolfa Friedricha zu Hohenlohe-Ingelfingen, jako jeden z pięciu domów dla osób ułomnych i starców. Pozostałe powstały w Koszęcinie, Boronowie, Lubszy i Wożnikach).
Na podstawie materiałów Partnera opracował: Marcin Małkiewicz.