Gramy z Łęczną: Wieści z obozu rywala

W niedzielę o godzinie 15:00 na Arenie im. Ernesta Pohla 14 – krotni Mistrzowie Polski zmierzą się z Górnikiem Łęczna. Jest to mecz 33. kolejki PKO BP Ekstraklasy i zarazem pożegnanie sezonu w Zabrzu. Tradycyjnie zaglądamy do obozu rywala.
Beniaminek z Łęcznej to ostatnia na ten moment drużyna w tabeli Ekstraklasy. Jesienią w Łęcznej lepsi byli „Trójkolorowi”, którzy zwyciężyli 2:1 po bramkach Lukasa Podolskiego i Roberta Dadoka.
HISTORIA
Klub z Łęcznej powstał w roku 1979 i rozpoczął rozgrywki od B klasy. Już pierwszym sezon okazał się sukcesem i awansem o klasę wyżej, podobnie jak było w roku kolejnym, kiedy to Górnik awansował do ligi okręgowej. Na kolejny awans nie trzeba było długo czekać, bo jedynie 2 lata i w roku 1983 zespół był już IV-ligowcem, a po kolejnym sezonie III-ligowcem. W roku 1988 klub awansował już na zaplecze Ekstraklasy. Przygoda z tym szczeblem rozgrywkowym trwała jedynie sezon i zakończyła się spadkiem, a na ten poziom łęcznianie powrócili w roku 1996.
W pierwszym sezonie po powrocie do ówczesnej II ligi piłkarze Górnika zajęli spokojne miejsce w środku tabeli. W kolejnych sezonach należeli już do ligowej czołówki i przez 3 kolejne sezony ocierali się o awans do Ekstraklasy, zajmując w każdym z tych sezonów 3 miejsce na zakończenie rozgrywek. W sezonie 2001/2002 piłkarze z Łęcznej zajęli 4 miejsce na koniec sezonu i zagrali w meczach barażowych z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Lepsi w dwumeczu okazali się zawodnicy KSZO, którzy tym samym utrzymali miejsce w Ekstraklasie. Również barażowe miejsce Górnik zajął na zakończenie sezonu 2002/2003. Wtedy łęcznianom przyszło się zmierzyć z Zagłębiem Lubin. Niespodziewanie Górnik wygrał oba mecze i wywalczył historyczny awans na najwyższy szczebel rozgrywkowy.
Premierowy sezon na najwyższym szczeblu Górnik zakończył na 8 pozycji, a sezon kolejny o oczko wyżej. Kolejne 2 sezony to 13 pozycje w tabeli, które dawały utrzymanie. Jednak mimo to w 2007 roku łęcznianie opuścili Ekstraklasę za sprawą karnej degradacji. Temat dotyczył korupcji i klub znalazł się w III lidze.
Banicja na tym poziomie trwała tylko 1 sezon, a kolejne 6 sezonów Górnik spędził w I lidze (II poziom rozgrywkowy). W sezonie 2013/2014 po zajęciu II miejsca w I lidze łęcznianie po raz drugi w swej historii awansowali do Ekstraklasy. Tym razem ich przygoda na tym szczeblu trwała 3 sezony. W pierwszych 2 sezonach zespół zajmował 14 pozycję, czyli ostatnią dającą utrzymanie. W sezonie 2016/2017 ta sztuka już się nie udała i po zajęciu 15 miejsca nastąpił spadek. Po roku nastąpił kolejny spadek, tym razem już do II ligi. Pierwszy sezon na III poziomie zespół zakończył w środku tabeli, a kolejny sezon zakończył się zwycięstwem w tych rozgrywkach i awansem do I ligi. Jako beniaminek Górnik zajął wysokie 6 miejsce, które dało awans do baraży o Ekstraklasę. Niespodziewanie baraże zakończyły się sukcesem Górnika i trzecim awansem na najwyższy poziom rozgrywkowy.
SUKCESY:
- Awans do Ekstraklasy: 2003, 2014, 2021
- 7 miejsce w Ekstraklasie: 2005
- ¼ Finału Pucharu Polski: 2001
CIEKAWOSTKI:
- Liczba sezonów w Ekstraklasie: 8
- Pierwszy awans do Ekstraklasy: 2003
- Pierwszy występ w europejskich pucharach: brak
- Górnika reprezentowali m.in.: Artur Andruszczak, Jan Bednarek, Grzegorz Bonin, Grzegorz Bronowicki, Sylwester Czereszewski, Remigiusz Jezierski, Przemysław Kaźmierczak, Cezary Kucharski, Aleksander Kwiek, Łukasz Madej, Prejuce Nakoulma, Tomasz Sokołowski, Jakub Świerczok, Przemysław Tytoń
AKTUALNA FORMA:
Górnik Łęczna jest w arcytrudnej sytuacji. Szanse na zachowanie ligowego bytu są bardzo małe, bowiem do Śląska Wrocław Łęczna traci aż sześć punktów. Nie wystarczą nawet dwa potencjalne zwycięstwa, „Zielono – czarni” muszą dodatkowo liczyć na bardzo sprzyjający układ innych innych meczów … ale dopóki piłka w grze …
7 kwietnia Klub z Łęcznej ogłosił, że nowym trenerem zespołu został doskonale znany w Zabrzu Marcin Prasoł, który w tym sezonie pełnił funkcję asystenta trenera Jana Urbana. Pod jego wodzą nasi rywale przegrali trzy mecze z zespołami z czołówki ligi, jeden wygrali a jeden zremisowali.
Wyniki pięciu ostatnich meczów:
- 32. kolejka PKO BP Ekstraklasy: Górnik Łęczna - Bruk-Bet Termalica 1:1 (9 maja)
- 30. kolejka PKO BP Ekstraklasy: Raków Częstochowa – Górnik Łęczna 2:1 (24 kwietnia)
- 31. kolejka PKO BP Ekstraklasy: Lech Poznań – Górnik Łęczna 3:0 (20 kwietnia)
- 29. kolejka PKO BP Ekstraklasy: Górnik Łęczna – Radomiak radom 1:0 (16 kwietnia)
- 28. kolejka PKO BP Ekstraklasy: Piast Gliwice – Górnik Łęczna 1:0 (9 kwietnia)
ŻELAZNE PUNKTY DRUŻYNY
W bramce Górnika przez praktycznie cały sezon pewne miejsce ma doświadczony Maciej Gostomski, który zagrał w 31. meczach. To właśnie on ma na swoim koncie najwięcej rozegranych minut. W obronie do pewnych punktów należy Brazylijczyk z polskim paszportem Leandro, który rozegrał łącznie w tym sezonie 2419 minut. Wiosną regularnie gra również 21 – letni Kryspin Szcześniak.
Drugiej linii trudno wyobrazić sobie bez Janusza Gola. W 27 meczach (choć tylko dwóch pełnych ) grał również Damian Gąska. Obaj zdobyli łącznie dla zespołu z Łęcznej 9 bramek (Gol 4, Gąska 5). Najskuteczniejszym strzelcem naszego imiennika jest Bartosz Śpiączka. Trzydziestoletni napastnik zdobył w tym sezonie już 11 bramek, w tym tylko jedną z rzutu karnego.
Autor: Bartek Perek (źródło własne/90minut.pl/gornik.leczna.pl/)