Górnik ZabrzeOfficial Site
Ekstraklasa
https://www.pgg.pl/kontakt/dane-teleadresowehttp://um.zabrze.pl/http://hummelsport.plhttps://www.sts.pl/?utm_source=kampania&utm_medium=baner&utm_content=logo_top&utm_campaign=GornikZabrze

Górnik - Arka: Gramy o sześć punktów

14/02/2020 09:21 Autor: Górnik Zabrze powrót do listy
Górnik - Arka: Gramy o sześć punktów

Premierowe tegoroczne spotkanie w Kielcach pokazało, że zespół Górnika jest dobrze przygotowany do sezonu. Niestetyw najważniejszych momentach zabrakło szczęścia i skuteczności, dlatego mecz zakończył się wynikiem, który nie satysfakcjonował żadnego zespołu. Potencjalna piątkowa wygrana z Arką pozwoli Górnikowi zwiększyć dystans dzielący od grupy spadkowej, w której znajduje się również nasz najbliższy rywal, jednocześnie zmniejszając stratę do czołowej "ósemki". Tak więc jest o co powalczyć!

Remisowa statystyka

Do tej pory nasi piłkarze rywalizowali z Arką 26 razy. To niewiele, ale gdyński zespół po raz pierwszy awansował do grona najlepszych dopiero w 1974 roku, 4 razy zaznał goryczy degradacji, w tym raz wypadł z elity na długie 23 lata. Po raz pierwszy Górnik zmierzył się z Arką w jej debiutanckim sezonie w I lidze (obecnej ekstraklasie ) w sezonie 1974/75. Jesienią w Gdyni kibice nie zobaczyli goli, natomiast wiosną w Zabrzu po celnych trafieniach Lubańskiego, Szarmacha i Studzizby gospodarze udzielili przyjezdnym lekcji futbolu. W sezonie 1977/78 Arka zajęła 7 miejsce w ligowej tabeli - najlepsze w swojej historii. Niestety, dla Górnik był to z kolei najgorszy sezon. W zasadzie porażka 0:3 w Gdyni w 28 kolejce pogrzebała nadzieje na uratowanie sie przed pierwszą degradacją. Był to jednocześnie ostatni mecz Zygfryda Szołtysika w Zabrzańskim zespole. Jesienią 1980 roku w dosyć emocjonującym meczu Górnik po raz pierwszy uległ Gdynianom przy Roosevelta. Nasz zespół dwukrotnie prowadził, jednak zszedł z boiska pokonany 2:3. Kolejne 4 spotkania rozegrane co prawda w sporym przedziale czasowym wygrywał Górnik, nie tracąc przy tym gola. Co ciekawe - następne 4 wygrali piłkarze z Gdyni, również bez strat bramkowych. W pamiętnym sezonie 2008/9 Górnikowi od początku szło źle. Po rundzie jesiennej mieliśmy na koncie tylko 9 punktów - aż 10 mniej od Arki. Jednak wiosna pozwalała mieć nadzieję na unikniecie najgorszego. Tymczasem szczęście odwróciło się od naszego najbliższego rywala, który niespodziewanie włączył się do walki o utrzymanie. W 28 kolejce Górnik w końcu opuścił nareszcie spadkowe miejsce kosztem Arki, którą na dwie kolejki przed finiszem wyprzedzał o 2 punkty. Przed ostatnią kolejką nic się nie zmieniło: Cracovia, Lechia i Górnik miały na koncie po 29 punktów, Arka - 27. Jednak piłkarze z Gdyni wywieźli komplet punktów z Wodzisławia i tym razem uratowali się przed degradacją kosztem Górnika, który uległ Polonii Warszawa. Generalnie ostatnimi czasy nie szło nam najlepiej z zespołem Arki. Teraz nasi piłkarze stoją przed szansą aby przerwać złą passę i po dziewięciu kolejnych meczach bez zwycięstwa z gdyńską ekipą zainkasować w końcu komplet punktów, co nie tylko poprawi statystyki, ale również nasze miejsce w ligowej tabeli.

W ubiegłym sezonie oba zespoły spotykały sie trzykrotnie. W sierpniu nasz zespół zagrał w Gdyni niezły mecz i do przerwy prowadził 1:0 po golu Suareza zdobytym w 45 minucie. Jednak na dwie minuty przed końcem Janota doprowadził do remisu. Mecz rundy rewanżowej wypadło dzień po siedemdziesiątej rocznicy powstania naszego klubu. Piłkarze bardzo starali się uczcić jubileusz. W 31 minucie ponownie wynik meczu otworzył Suarez, jednak po przerwie goście wyrównali i spotkanie zakończyło się remisem 1:1. Trzecie spotkanie rozegrane w trzydziestej pierwszej kolejce przy Roosevelta przyniosło wygraną naszej drużynie 1:0 po golu Kamila Zapolnika.

30 sierpnia ubiegłego roku w spotkaniu rozgrywanym na stadionie w Gdyni górą byli gospodarze, którzy w 55 minucie zdobyli gola na wagę trzech punktów. Teraz w Zabrzu pora na rewanż!

Górnik - Arka w liczbach:

  • W Zabrzu: 13 meczów 6-5-2 bramki 20:14
  • W Gdyni: 13 meczów 3-3-7 bramki 7:17
  • W sumie: 26 meczów 9-8-9 bramki 27:30

opr. Marek Dziechciarz

Najnowsze artykuły

Nie żyje prof. Stanisław Pasyk, współtwórca WOK w Zabrzu
Wydarzenia / 06.08.2020 19:15

Nie żyje prof. Stanisław Pasyk, współtwórca WOK w Zabrzu

Więcej
Ks.Krzysztof Pelczar: To ważny krok dla Alexa
Wydarzenia / 06.08.2020 13:54

Ks.Krzysztof Pelczar: To ważny krok dla Alexa

Więcej
Trwa sprzedaż biletów na mecz z Jagiellonią
Wydarzenia / 06.08.2020 13:07

Trwa sprzedaż biletów na mecz z Jagiellonią

Więcej
Media o Nas: Długo i ciężko na to pracowałem
Media o Górniku / 06.08.2020 10:24

Media o Nas: Długo i ciężko na to pracowałem

Więcej
III Liga: Pójść za ciosem
Wydarzenia / 06.08.2020 10:01

III Liga: Pójść za ciosem

Więcej
Tour de Pologne zawita dziś do Zabrza
Wydarzenia / 06.08.2020 09:51

Tour de Pologne zawita dziś do Zabrza

Więcej