Historia meczów z Wisłą Płock

14/05/2019 13:00 Autor: Górnik Zabrze powrót do listy
Historia meczów z Wisłą Płock

O godzinie 20:30 rozpocznie się mecz Górnika z Wisłą Płock. Jak wygląda dotychczasowy bilans gier z "Nafciarzami"?

Zespół Wisły Płock po raz pierwszy awansował do elity w sezonie 1993/94, jednak Górnik rozegrał z "Nafciarzami" zaledwie 25 spotkań, ponieważ nasi goście często zaznawali goryczy degradacji. Zresztą dwa spośród wszystkich meczów rozegraliśmy właśnie na zapleczu ekstraklasy, a było to w sezonie 2009/10. Wówczas Górnik wygrał 2:1 w Płocku i zremisował u siebie 1:1.

Początki rywalizacji sięgają sezonu 1994/95. Pierwszy mecz rozegrano w Płocku i zakończył się on remisem 2:2 a trafienia dla Górnika zaliczyli Koseła i Orzeszek. Remis dla rywali uratował w ostatniej minucie Pachelski. W rewanżu przy Roosevelta to Wisła prowadziła od 13 minuty i dopiero celne trafienie Brzozy na 4 minuty przed końcem ustaliło wynik meczu. Wtedy też zespół gości prowadziła jedna z legend zabrzańskiego klubu - Hubert Kostka. Następny dwumecz również zakończył się remisem. Dopiero w piątym spotkaniu po raz pierwszy wygrała Wisła. Z kolei w szóstym premierowe zwycięstwo odniósł Górnik i to wynikiem 4:1. Generalnie rywalizacja zabrzańsko-płocka na pewno nie była naznaczona większymi emocjami, ponieważ ostatnie 20 lat to dla obu klubów zdecydowanie nie był czas sukcesów. Choć zdarzył się mecz, który rozpalił kibiców do białości, ponieważ był to mecz o pozostanie w ekstraklasie w pamiętnym sezonie 2006/07. W przedostatniej kolejce Górnik wyprzedzał Wisłę tylko o 1 punkt i wiadomo było, że obok szczecińskiej Pogoni spadnie właśnie jeden z tych zespołów. 22 maja 2007 roku w obecności kilkunastu tysięcy widzów "trójkolorowi" wygrali 2:0 i przed ostatnią kolejką było jasne, że to Wisła opuści ekstraklasę.

W dwóch meczach rundy zasadniczej poprzedniego sezonu było remisowo. W Zabrzu 25 sierpnia 2017 roku lepszy był Górnik, wygrywając 4:0 po trzech golach Angulo i jednym Wieteski a w Płocku 9 lutego w mroźnej scenerii góra byli gospodarze zwyciężając 4:2, pomimo faktu, że to Zabrzanie dwukrotnie obejmowali prowadzenie po trafieniach Kądziora i Łukasza Wolsztyńskiego. W tamtym meczu zadebiutował Adrian Gryszkiewicz. Trzecie spotkanie, rozegrane w Zabrzu już w fazie grupowej nie było udane dla naszego zespołu, bowiem "trójkolorowi" ulegli 0:1. Jednak w finale to nasz zespół zajął czwarte miejsce właśnie kosztem Wisły i dzięki temu zyskał prawo gry w europejskich pucharach.

W bieżącym sezonie lepszym bilansem może pochwalić się nasza drużyna. W Zabrzu padł remis 1:1, podczas gdy w listopadowym meczu rewanżowym w Płocku Górnik zwyciężył aż 4:0.