Górnik ZabrzeOfficial Site
Ekstraklasa
https://www.pgg.pl/kontakt/dane-teleadresowehttp://um.zabrze.pl/http://adidas.pl/footballhttps://www.sts.pl/?utm_source=kampania&utm_medium=baner&utm_content=logo_top&utm_campaign=GornikZabrze

Pamiętny kwiecień Górnika i… Mariusza Złotka

14/09/2018 11:56 Autor: Górnik Zabrze powrót do listy
Pamiętny kwiecień Górnika i… Mariusza Złotka

Co łączy nasz klub z arbitrem, który poprowadzi starcie z Zagłębiem? Kwiecień 1970 roku. Niezapomniany miesiąc w historii Górnika i rodziny arbitra ze Stalowej Woli.

Mariusz Złotek, który będzie rozjemcą meczu w Sosnowcu, urodził się 26 kwietnia 1970 roku, a więc zaledwie cztery dni po trzecim meczu Górnika z Romą w Strasburgu, gdzie rzut żetonem zdecydował o awansie naszych piłkarzy do finału Pucharu Zdobywców Pucharów. Z kolei kiedy mały Mariusz miał cztery dni, zabrzanie grali najważniejszy mecz w historii polskiej piłki klubowej, czyli finał PZP z Manchesterem City w Wiedniu. Czy ojciec zawodnika zdążył w tym napiętym czasie obejrzeć oba mecze? Pewnie tak. W końcu cała Polska zasiadła wtedy przed telewizorami.

Minęły lata, kiedy Mariusz Złotek pierwszy raz pojawił się w Zabrzu w roli arbitra. Jednak nie na Roosevelta, a na stadionie Walki Makoszowy.10 listopada 2007 roku prowadził mecz Walki z Koszarawą Żywiec zakończony remisem 2:2. Górnikowi gwizdał pierwszy raz trzy lata później, kiedy nasi piłkarze grali na zapleczu ekstraklasy. Nie był to udany dzień ekipy Adam Nawałki, bowiem Górnik przegrał w Nowym Sączy 1:2. Górnik ostatecznie do ekstraklasy awansował, sędzia musiał czekać jeszcze blisko trzy lata. Dopiero w sezonie 2013/14 dwa razy prowadził mecze Górnika. Oba przegrane – z Zawiszą w PP i Lechem w lidze. W tym drugim meczu, 12 kwietnia 2014 roku, Mariusz Złotek pierwszy raz sędziował na Roosevelta. Na pierwszą wygraną z nim w roli głównej czekaliśmy do 8 sierpnia 2014 roku, kiedy Górnik rozbił Jagiellonię 3:0.

Generalnie jednak w swojej karierze rzadko prowadził mecze naszej drużyny. W dwóch ostatnich sezonach tylko po jednym! Z Sandecją (16/17) i Termalicą (17/18). W tym drugim meczu doczekaliśmy się pierwszej wyjazdowej wygranej Górnika z Mariuszem Złotkiem w roli rozjemcy (2:1). Ten dzień bardzo źle wspomina Rafał Wolsztyński, bo doznał wtedy zerwania więzadeł. Było to 10 września 2017 roku, a Rafał dopiero teraz na dobre wraca do gry. W tym sezonie będzie to pierwszy mecz z udziałem Górnika, który poprowadzi sędzia urodzony w najważniejszym miesiącu w 70-letniej historii naszego klubu.

Fot. przegladsportowy.pl

Najnowsze artykuły

Boris Sekulić: Wiem, że Górnik to wielki Klub
Wydarzenia / 18.02.2019 18:11

Boris Sekulić: Wiem, że Górnik to wielki Klub

Więcej
Boris Sekulić piłkarzem Górnika
Wydarzenia / 18.02.2019 15:41

Boris Sekulić piłkarzem Górnika

Więcej
Ruszyła zamknięta sprzedaż biletów na mecz Pucharu Polski
Wydarzenia / 18.02.2019 09:03

Ruszyła zamknięta sprzedaż biletów na mecz Pucharu Polski

Więcej
Media o Górniku: Chwila z Szymonem Żurkowskim
Media o Górniku / 17.02.2019 13:39

Media o Górniku: Chwila z Szymonem Żurkowskim

Więcej
Poznaliśmy terminarz 25. kolejki LOTTO Ekstraklasy
Wydarzenia / 16.02.2019 13:30

Poznaliśmy terminarz 25. kolejki LOTTO Ekstraklasy

Więcej
Łukasz Wolsztyński: Pogoń zagrała bardzo mądrze
Wydarzenia / 16.02.2019 12:18

Łukasz Wolsztyński: Pogoń zagrała bardzo mądrze

Więcej