Kartka kalendarza: Zdarzyło się 14 września

14/09/2020 12:43 Autor: Górnik Zabrze powrót do listy
Kartka kalendarza: Zdarzyło się 14 września

W historii Górnika (również tej nowszej) wyróżnić możemy sporo wydarzeń związanych z datą 14 września.

1941 rok – Data urodzenia Jana „Bolka” Niesyto, oddanego klubowi, wieloletniego działacza i rzecznika Górnika (więcej TUTAJ)

1977 rok  – Górnik po kilku latach przerwy wraca do europejskich pucharów. W 1/32 Pucharu UEFA zabrzanie trafiają na wicemistrza Finlandii Haka Valkeakoski. W 25 minucie 20000 widzów jest przekonanych, że rywal zostanie rozgromiony, Górnik prowadzi 3:0. W 42 min Jerzt Gorgoń nie wykorzystuje „jedenastki”, za to Bernard Jarzina strzela „swojaka”. W 100 sekund po przerwie Górnik strzela dwie kolejne bramki! Ostatecznie jednak mecz kończy się „tylko” wynikiem 5:3 (Gzil 3, Radecki, Marcinkowski). Nigdy w historii nie padło w meczu pucharowym granym w Zabrzu tyle goli.

2007 rok – Pierwsze po latach przerwy derby z Polonią Bytom ogląda 16000 widzów. Górnik wygrywa 4:0, a bohaterem wieczoru jest Dawid Jarka. Urodzony w Świerklańcu 20-latek trafia do Zabrza z Gwarka. Pierwszego gola strzela w 28 sekundzie, w 30 minucie ma na koncie hat trick. Wydaje się, że Górnik ma napastnika na lata. Na 4:0 podwyższa Piotr Gierczak.

2008 rok – Pierwsze w historii starcie ligowe z Piastem Gliwice. Mecz nie stoi na wysokim poziomie, Górnik wygrywa 1:0 (Madejski). Dla strzelca gola to najbardziej prestiżowe trafienie w trakcie gry w Górniku. Wśród 19000 widzów na trybunach są między innymi młodzi bracia Wolsztyńscy. W 34 minucie Tomasz Hajto nie wykorzystuje rzutu karnego.

2011 rok - W obecności wielu zaproszonych gości zostaje podpisany akt erekcyjny i efektownie rozpoczyna się budowa nowego stadionu Górnika. Wydarzenia z wysokości murawy obserwują byłe gwiazdy Górnika: Stanisław Oślizło, Hubert Kostka, Erwin Wilczek, Jan Kowalski, Zygmunt Anczok, Henryk Latocha i Stefan Floreński. Oni świętują także 50. rocznicę debiutu Górnika w europejskich pucharach, czyli spotkania z angielskim Tottenhamem. -  Jestem wzruszona. Choć w poprzedniej kadencji byliśmy świadkami większych i droższych inwestycji w naszym mieście, to budowa nowego stadionu im. Ernesta Pohla jest chyba najbliższa sercu wielu mieszkańców – mówi wzruszona prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik. Sygnał do rozpoczęcia robót budowlanych daje wystrzał z działa zabrzańskie Bractwo Kurkowe.

Autor: Bartłomiej Perek