Górnik ZabrzeOfficial Site
Ekstraklasa
https://www.pgg.pl/kontakt/dane-teleadresowehttp://um.zabrze.pl/http://adidas.pl/footballhttps://www.sts.pl/?utm_source=kampania&utm_medium=baner&utm_content=logo_top&utm_campaign=GornikZabrze

Lech - Górnik: skuteczność!

15/03/2019 12:45 Autor: Górnik Zabrze powrót do listy
Lech - Górnik: skuteczność!

Po porażce z Piastem nasz zespół czeka trudny mecz w Poznaniu. Lechici od początku rundy grają podobnie jak Górnik - czyli nierówno. A przecież w obu zespołach są zawodnicy, którzy w piłkę grać umieją. "Trójkolorowym" brakuje ostatnio szczęścia pod bramką rywali, bo okazji do strzelania goli stwarzają sobie sporo i to po akcjach, które naprawdę mogą się podobać. Ważna będzie skuteczność! Jeśli ta wróci, będzie dobrze!

Lech Poznań rozpoczął przygodę z piłkarską elitą już w 1947 roku. Poznaniacy dysponowali w tamtym czasie niezłym zespołem. Do pierwszego meczu Górnika z Lechem doszło 9 lat później - 13 maja 1956 roku. Wtedy Górnik odprawił gości z trzybramkowym bagażem, a pierwsze historyczne trafienie już w drugiej minucie zawodów było dziełem Gintera Gawlika. Kiedy rok później Zabrzanie świętowali pierwszy mistrzowski tytuł, kibice Lecha po raz pierwszy zaznali goryczy degradacji swoich ulubieńców. Do połowy lat 70-tych Lech spadał z ligi jeszcze dwa razy, dlatego pamiętny bardzo dobry mecz Górnika z Lechem rozegrany w sierpniu 1975 roku a wygrany przez naszych piłkarzy 4:2 był dopiero szesnastym w historii rywalizacji obydwu klubów. W tych szesnastu grach Lech zwyciężył tylko raz, trzy mecze zremisował a w dwunastu górą był Górnik. Warto podkreślić, że w Zabrzu piłkarze Lecha tryumfowali dopiero w dziesiątym spotkaniu - 9 z rzędu przegrali, notując tylko 4 trafienia wobec 27 Górnika! Właściwie dopiero od połowy lat 70-tych można mówić regularnej rywalizacji tych zespołów. O ile tamte, wcześniejsze mecze zawsze obfitowały w gole, to rywalizacja w latach 1977 - 1984 pod tym względem była zdecydowanie oszczędna. W 12 meczach tylko zanotowano tylko 12 trafień.

Początek lat 80-tych to pierwsze sukcesy Poznaniaków - dwukrotne Mistrzostwo Polski. Na drodze do następnych stanął właśnie Górnik. W sezonie 1984/85 o krajowy prymat walczyły cztery zespoły: Aktualny mistrz - Lech oraz Legia, Widzew i Górnik. Jesienią w Poznaniu wygrał Lech 1:0. W 25 kolejce miało dojść do rewanżu. Górnik przewodził wtedy ligowej tabeli, ale Lechici byli tylko o dwa punkty gorsi. Zwycięstwo bardzo przybliżało naszych piłkarzy do tak wyczekiwanego jedenastego tytułu. I w tym meczu Górnik nie dał rywalom szans, nokautując gości aż 5:0. Równo miesiąc później Zabrzanie spełnili marzenia kibiców, zdobywając Mistrzostwo Polski - detronizując tym samym Lecha. Dodatkowego smaczku dodaje fakt, że ówczesna nadzieja polskiego futbolu - Jan Urban już prawie wsiadał do pociągu z napisem "Poznań", lecz zabrzańscy działacze zdołali przekonać piłkarza, że do Zabrza jest zdecydowanie bliżej i tydzień po zakończeniu rozgrywek ligowych Urban zadebiutował w zabrzańskich barwach w meczu z Young Boys Berno rozegranego w ramach Pucharu Intertoto.

Rozpoczął się okres dominacji naszego klubu. Lech próbował również włączać się do rywalizacji o podium - dysponował dobrym zespołem, lecz Górnik był nie do przebicia. Bezpośrednia rywalizacja obydwu zespołów była zacięta, obfitująca w gole i w zasadzie remisowa: u siebie górą był Lech, w Zabrzu Górnik. Kiedy w 1989 kończyły się dobre czasy dla naszego klubu, Lech ponownie stał się mocny, trzykrotnie w ciągu czterech sezonów wygrywając ligę. Od połowy lat 90-tych oba kluby już nie liczyły się w rywalizacji o czołówkę tabeli. Lech nawet zaliczył dwa sezony na zapleczu wielkiej piłki. To właśnie w tamtym okresie - dokładnie w maju 2000 roku nasz zespół zaliczył ostatnie wysokie zwycięstwo nad rywalem - 4:0. Dopiero w 2006 roku po słynnej fuzji z Amicą, Lech ponownie zaczął się liczyć w polskiej piłce. Od tej pory również zdecydowanie poprawił sobie statystyki w meczach z Górnikiem, bowiem w ostatnich 25 meczach nasi piłkarze tryumfowali tylko trzykrotnie wobec osiemnastu wygranych Lecha.

Jesienią 2015 w Poznaniu po niezłym spotkaniu padł remis 1:1 a gol Romana Gergela z rzutu karnego był dla Górnika trafieniem numer 100 we wzajemnej rywalizacji.
Interesująco było w ubiegłym sezonie. Jesienią po bardzo dobrym meczu nasi piłkarze pokonali Lecha 3:1. Ale wiosną w Poznaniu miejscowi w pełni się zrewanżowali zwyciężając w identycznym rozmiarze. Oba zespoły spotkały się po raz trzeci już w rozgrywkach najlepszej ósemki. Mecz rozgrywano w Poznaniu, gdzie miejscowi kibice przecierali oczy ze zdumienia, kiedy w 73 minucie ich ulubieńcy przegrywali 0:4. Ostatecznie skończyło się na 2:4.
Pierwsze spotkanie obecnego sezonu pomiędzy Górnikiem i Lechem zostało rozegrane 5 października przy Roosevelta. Już w 5 minucie trafił Jimenez a 4 minuty po przerwie Żurkowski podwyższył na 2:0. Nasi piłkarze mieli spotkanie pod kontrolą, jednak w 55 minucie trafił Tiba i od tego momentu mecz się wyrównał. W 77 minucie po strzale Kostewycza Lech wyrównał i taki rezultat pozostał już do końca meczu.

Górnik - Lech w liczbach:

  • W Zabrzu: 47 20-12-15 bramki 71:52
  • w Poznaniu: 46 7-15-24 bramki 39:79
  • Razem: 94 27-27-40 bramki 110:131

opr. Marek Dziechciarz

Najnowsze artykuły

Górnik z licencją na grę w Ekstraklasie w sezonie 2020/21
Wydarzenia / 02.06.2020 13:08

Górnik z licencją na grę w Ekstraklasie w sezonie 2020/21

Więcej
Kartka z kalendarza: Zdarzyło się 2 czerwca
Wydarzenia / 02.06.2020 09:51

Kartka z kalendarza: Zdarzyło się 2 czerwca

Więcej
50. urodziny Artura Płatka
Wydarzenia / 02.06.2020 09:08

50. urodziny Artura Płatka

Więcej
Rozpoczynamy misję Lechia
Wydarzenia / 02.06.2020 08:59

Rozpoczynamy misję Lechia

Więcej
Piotr Rocki nie żyje
Wydarzenia / 02.06.2020 05:57

Piotr Rocki nie żyje

Więcej
JADYMY DURŚ #4 - Godzina Meczu!
Wydarzenia / 01.06.2020 21:23

JADYMY DURŚ #4 - Godzina Meczu!

Więcej