Top 5 z Wisłą Kraków w XXI wieku

15/10/2021 12:41 Autor: Górnik Zabrze powrót do listy
Top 5 z Wisłą Kraków w XXI wieku

W stałym cyklu na naszej stronie prezentowana jest skondensowana historia meczów z danym rywalem, dotycząca wszechczasów. Chcemy też nieco przybliżyć bardziej najnowszą historię, czyli te mecze, które sporo z naszych kibiców pamięta jak dziś.

Obecny XXI wiek, mimo że wydawać by się mogło dopiero się zaczął, to jednak ma za sobą już dwie pełne dekady. W związku z powyższym wybierać będziemy TOP-5 meczów z konkretnym rywalem w XXI wieku. Wybór ten nie tworzy rankingu, więc mecze będę opisywane chronologiczne począwszy od tego, który rozegrany został najwcześniej. Wybór być może zostanie uznany za nieco subiektywny, więc jeśli ktoś ma inne zdanie i wybrałby inne mecze to oczywiście zapraszamy do dyskusji.

Dziś nasz najbliższy rywal, czyli Wisła Kraków. Do tej pory z drużyną z Krakowa w tym wieku mierzyliśmy się 43 razy. Poniżej wybrane 5 TOP-meczów:

*

Pierwsza dekada obecnego wieku, jeśli chodzi o pojedynki z krakowską Wisłą, była – delikatnie rzecz ujmując – nienajlepsza w wykonaniu zabrzan. Dużo lepiej było w drugiej dekadzie i właśnie na niej się skupimy. Zaczniemy więc od meczu rozegranego w sezonie 2012/2013, a konkretnie w 14 kolejce tamtego sezonu i meczu rozegranego 1 grudnia 2012 roku. Górnik gościł wtedy na stadionie przy ul. Reymonta w Krakowie. Początek spotkania to po jednej okazji dla każdej ze stron, jednak ani strzały Daniela Sikorskiego ze strony Wisły, ani Mariusza Przybylskiego ze strony Górnika nie przyniosły skutku. Jednak już w 8 minucie goście cieszyli się z prowadzenia. Po dośrodkowaniu Krzysztofa Mączyńskiego błąd popełnił bramkarz Wiślaków Sergei Pareiiko i Adam Danch zdobył pierwszą bramkę dla swego zespołu. Przed upływem 20 minut mocno z dystansu uderzył Sikorski, lecz Łukasz Skorupski, mimo że z problemami, obronił ten strzał. Górnicy kolejną okazję mieli w 33 minucie, kiedy to w ostatniej chwili zastopowany został Prejuce Nakoulma. Końcówka pierwszej połowy to zdecydowane ataki dążących do wyrównania gospodarzy. Okazje mieli Radosław Sobolewski (wówczas jeszcze w barwach Wisły), Rafał Boguski i ponownie Sikorski, wynik jednak do przerwy nie uległ już zmianie. Szansa Boguskiego zaraz po przerwie świadczyła o tym, że krakowianie usilnie będą dążyli do wyrównania, lecz chwilę później ich zamiary zostały nieco ostudzone. Stało się to za sprawą Mączyńskiego, który po podaniu Nakoulmy, strzałem z dalszej odległości zdobył drugą bramkę dla Górników. Wiślacy jeszcze raz podjęli rękawice i w 60 minucie zdobyli kontaktową bramkę, a jej autorem był Osman Chavez. Po kolejnych 3 minutach jednak ich zapał został ponownie ostudzony. Stało się to po bramce Arkadiusza Milika na 3:1. Milik miał kolejną świetną sytuację w 70 minucie, której niestety nie wykorzystał. W 81 minucie znów Milik był bohaterem, lecz tym razem negatywnym, gdyż za faul od tyłu ujrzał czerwoną kartkę. Wisła starała się atakować do końca, lecz losów meczu już nie odmieniła.

Wisła Kraków 1-3 Górnik Zabrze
Chavez 60 – Danch 8, Mączyński 50, Milik 63

*

Przenosimy się do kolejnego sezonu, czyli 2013/2014 i meczu rozegranego 8 listopada 2013 roku w ramach 16 kolejki. Początek spotkania to również po jednej z okazji dla każdej ze stron, lecz bramek nie przyniosły strzały Krzysztofa Mączyńskiego, który trafił wprost w bramkarza Wisły, ani Rafała Boguskiego, który natomiast trafił w słupek. Kolejne dobre sytuacje miały miejsce w chwilę przed upływem 30 minut. Najpierw w dobrej sytuacji Łukasz Madej uderzył obok słupka, chwilę później Wilde-Donald Guerrier uderzył na bramkę Pavelsa Steinborsa, który odbił piłkę na rzut rożny. Po tym rzucie rożnym Wiślacy objęli prowadzenie, a piłkę bezpośrednio z narożnika do bramki skierował Łukasz Garguła. Do przerwy goście prowadzili 1:0. Zaraz po rozpoczęciu drugiej połowy na bramkę Michała Miśkiewicza świetnie uderzył Prejuce Nakoulma, ale jeszcze lepiej spisał się bramkarz gości broniąc ten strzał. Chwilę później było już 0:2, a bramkę po akcji z Boguskim zdobył Guerrier. 2 minuty później Górnicy zdobyli kontaktową bramkę. Strzał Mariusza Przybylskiego odbił Miśkiewicz, dopadł do niej Mateusz Zachara, który zagrał do Nakoulmy, a ten strzelił do pustej bramki. Kwadrans później role się odwróciły i to Nakoulma zagrał do Zachary, a ten doprowadził do wyrównania. Chwilę później zabrzan na prowadzenie mógł wyprowadzić Seweryn Gancarczyk, po strzale z rzutu wolnego. Obrońca Górnika nie dał jednak za wygraną i w 77 minucie świetnie dośrodkował na głowę Zachary, który wyprowadził swój zespół na prowadzenie! Górnicy nie zamierzali bronić wyniku i do końca meczu nacierali na bramkę Wisły. Więcej bramek jednak już nie padło, nie zmienia to jednak faktu, że Górnik wygrał mecz.

Górnik Zabrze 3:2 Wisła Kraków
Nakoulma 55, Zachara 71, 77 – Garguła 30, Guerrier 53

*

Przenosimy się do jakże udanego dla Górnika sezonu 2017/2018, z którego przypomnimy aż 2 mecze. Aczkolwiek we wspomnianym sezonie Górnik podejmował Wisłę trzykrotnie i wszystkie te spotkanie wygrał. Zaczęło się już w 3 kolejce od zwycięstwa w Zabrzu 3:2. My teraz przypomnimy rewanżowe spotkanie rundy zasadniczej rozegrane w Krakowie w 18 kolejce, a działo się to 3 grudnia 2017 r. Gospodarze objęli prowadzenie w 21 minucie. Wtedy to na strzał z dystansu zdecydował się Maciej Sadlok, piłka dostała rotacji na śliskiej murawie i Tomasz Loska odbił ją przed siebie, a ze skuteczną dobitką pospieszył Rafał Boguski. 10 minut później Wiślacy mogli podwyższyć prowadzenie, ale dobrej sytuacji po kontrze nie wykorzystał Jesus Imaz. Do przerwy gospodarze prowadzili 1:0. Kilka minut po przerwie potężnie z dystansu uderzył Szymon Żurkowski, a piłkę w polu karnym ręką odbił jeden z obrońców Wisły. Arbiter wskazał na jedenastkę, którą pewnie wykorzystał Igor Angulo. Niespełna 10 minut później zabrzanie prowadzili, a bramkę strzałem bezpośrednio z rzutu rożnego zdobył Rafał Kurzawa. W 72 minucie z dystansu uderzył Żurkowski, błąd popełnił bramkarz Wisły Michał Buchalik i goście prowadzili już 3:1. Wiślakom udało się jeszcze zmniejszyć rozmiary porażki po strzale Carlitosa, ale 3 punkty pojechały do Zabrza.

Wisła Kraków 2-3 Górnik Zabrze
Boguski 21, Carlitos 77 – Angulo 55 (k), Kurzawa 63, Żurkowski 72

*

No i jeszcze raz sezon 2017/2018, a konkretnie jego zakończenie i ostatnia 37 kolejka. Mecz został rozegrany w Zabrzu 20 maja 2018 roku, przy komplecie publiczności oczekującej zwycięstwa Górnika i tym samym awansu do europejskich pucharów. Piłkarze z Zabrza wiedzieli, że zwycięstwo da im awans do europejskich rozgrywek, bez konieczności patrzenia na wynik Wisły Płock, która walczyła o ten sam cel. Zabrzanie do tego celu przybliżyli się w 32 minucie, kiedy to po asyście Rafała Kurzawy prowadzenie dla gospodarzy zdobył Szymon Matuszek. Taki też wynik utrzymał się do przerwy, a na trybunach w Zabrzu trwało wielkie święto. Doping nie ustawał przez całą drugą połowę, pod koniec której zabrzanie przypieczętowali zwycięstwo! Wtedy to drugą bramkę dla Górników zdobył niezawodny Igor Angulo, a podawał mu Szymon Żurkowski. Górnik wygrał 2:0 i tym samym fantastyczny sezon w roli beniaminka uświetnił powrotem do europejskich pucharów po 32 latach przerwy!

Górnik Zabrze 2:0 Wisła Kraków
Matuszek 32, Angulo 87

*

Na zakończenie przechodzimy do sezonu 2019/2020 i meczu rozgrywanego w zimowej scenerii dnia 6 grudnia 2019 r. w ramach 18 kolejki. Wisła Kraków przyjechała do Zabrza. Goście już w 3 minucie objęli prowadzenie, kiedy to po dośrodkowaniu ze skrzydła piłkę w polu karnym przyjął Paweł Brożek i pokonał Martina Chudego. Jednobramkowe prowadzenie goście utrzymali do przerwy. Górnicy na drugą połowę wyszli z nastawieniem odrobienia strat i ta sztuka udała im się w 56 minucie. Z lewej strony dośrodkował Erik Janża, piłkę w polu karnym przyjął Łukasz Wolsztyński i strzałem tuż przy słupku zdobył wyrównującą bramkę. Niestety po 2 minutach Wisła znów prowadziła, za sprawą strzału z dystansu, którego autorem był Chuca. Zabrzanom zostało niewiele ponad 30 minut na doprowadzenie do wyrównania. Sztuka ta im się udała ze zdecydowaną nawiązką. Na wyrównanie trzeba było jednak czekać aż do 75 minuty. Stało się to za sprawą dwóch Hiszpanów, Igor Angulo idealnie dośrodkował w pole karne, a tam strzałem szczupakiem bramkę zdobył Jesus Jimenez. Ta dwójka okazała się bohaterami tego meczu. Angulo wyprowadził zabrzan na prowadzenie po strzale z rzutu karnego w 87 minucie. Gości natomiast dobił Jimenez, który w doliczonym czasie gry zdobył czwartą bramkę dla Górnika i tym samym przypieczętował zwycięstwo.

Górnik Zabrze 4:2 Wisła Kraków
Wolsztyński 56, Jimenez 75, 90, Angulo 87 (k) – Brożek 3, Chuca 58

*

Za nami opis wybranych TOP-5 meczów z Wisłą Kraków rozegranych w XXI wieku. Przed nami kolejny mecz z tym rywalem. Czy nadchodzące spotkanie zastąpi któryś mecz w tej piątce? Przekonamy się już wkrótce.

Autor: Krzysztof Pieczyński