Gramy z Wisłą: Wieści z obozu rywala

W przeddzień meczu z Wisłą Płock zaglądamy do obozu naszych rywali.
Przed „Trójkolorowymi” kolejny mecz o wysokim ciężarze gatunkowym. W piątek do Zabrza ekipa Wisły Płock, która obecnie zajmuje 8. miejsce w tabeli PKO BP Ekstraklasy.
HISTORIA
Klub powstał w roku 1947, pierwotnie pod nazwą Elektryczność Płock. Kolejne lata to kolejne zmiany nazw, tym razem na Ogniwo Płock, a następnie Spartę Płock. W 1955 klub został ostatecznie przemianowany na Wisłę Płock, czyli nazwę obowiązującą również i dzisiaj, aczkolwiek w międzyczasie te nazwy także się zmieniały.
W roku 1960 płocczanie po raz pierwszy w historii wywalczyli awans do III ligi, lecz ich przygoda na tym szczeblu rozgrywek nie trwała długo. Okres lat 60-tych i 70-tych to czas gdy piłkarze Wisły naprzemiennie występowali w lidze III jak i w lidze okręgowej. Dopiero rok 1980 przyniósł pierwszy, historyczny awans do II ligi. Cała ta dekada przeplatana była spadkami i awansami pomiędzy II a III ligą. Na dobre do II ligi Wisła wróciła w roku 1991.
Kolejny historyczny awans miał miejsce w roku 1994, kiedy to piłkarze z Płocka po raz pierwszy uzyskali promocję do I ligi (odpowiednik dzisiejszej Ekstraklasy), wówczas pod nazwą Petrochemia. Pobyt w najwyższej klasie rozgrywkowej trwał tylko 1 sezon, podobnie jak miało to miejsce w przypadku kolejnego awansu na najwyższy szczebel, a miało to miejsce w roku 1997. Kolejny awans wywalczyli w roku 1999 już pod nazwą Petro Płock i w końcu płocczanom udało się utrzymać w lidze w roli beniaminka. Niestety spadkiem zakończył się kolejny sezon. Lecz ponownie po roku banicji następuje powrót i znów pod inną nazwą, tym razem Orlen Płock.
W 2002 powrócono do historycznej i obowiązującej do dzisiaj nazwy Wisła. Zbiegło się to z większą stabilizacją i 5-letnim pobytem w Ekstraklasie. W tym czasie „Nafciarze” święcili swoje największe triumfy w historii klubu, zdobywając w lidze 4 i 5 miejsce, a także sięgając po Puchar Polski w roku 2006. W 2007 roku nastąpił kolejny spadek z najwyższej ligi, a w raz z nim nadeszła gorsza dekada, podczas której płocczanie dwukrotnie spadali nawet na III poziom rozgrywkowy. Powrót do Ekstraklasy nastąpił w roku 2017 i w tej klasie rozgrywkowej grają do dziś.
SUKCESY:
- Czwarte miejsce w Ekstraklasie – 2005
- Puchar Polski - 2006
- Superpuchar - 2006
- Finalista Pucharu Polski – 2003
CIEKAWOSTKI:
- Liczba sezonów w ekstraklasie: 16
- Pierwszy awans do Ekstraklasy: 1994
- Pierwszy występ w europejskich pucharach: 2003
- Wisłę reprezentowali m.in.: Radosław Sobolewski, Sławomir Peszko, Dariusz Gęsior, Ireneusz Jeleń, Vahan Geworgyan, Marcin Wasilewski, Jakub Wierzchowski, Rafał Siadaczka, Dominik Furman, Arkadiusz Reca
AKTUALNA FORMA:
„Nafciarze” bardzo słabo zaczęli bieżący rok. W pierwszych pięciu meczach rundy rewanżowej Wisła poniosła komplet porażek. Miały na to wpływ na pewno zmiany w zespole. Z ekipą trenera Pavola Stano pożegnało się kilku ważnych piłkarzy, takich jak: Davo, Anton Krywociuk, czy Damian Rasak, który Płock zamienił na Zabrze. Ostatnio jednak forma zespołu rośnie. W zaległym meczu 19. kolejki Wisła pokonała Wartę Poznań 1:0, by w poniedziałek zremisować z Widzewem Łódź 1:1, tracąc prowadzenie w doliczonym czasie gry.
W bieżącym sezonie ekipa z Płocka zdecydowanie lepiej punktuje u siebie. Na 9. zwycięstw Wisły tylko 2. osiągnięte zostały w delegacji. Z kolei 7. razy „Nafciarze” wracali do domu bez zdobyczy punktowej.
Wyniki pięciu ostatnich meczów:
- 24. kolejka PKO BP Ekstraklasy: Wisła Płock - Widzew Łódź 1:1
- 19. kolejka PKO BP Ekstraklasy: Widła Płoc - Warta Poznań 1:0
- 23. kolejka PKO BP Ekstraklasy: Korona Kielce - Wisła Płock 1:0
- 22. kolejka PKO BP Ekstraklasy: Wisła Płock - Pogoń Szczecin 0:1
- 21. kolejka PKO BP Ekstraklasy: Miedż Legnica - Wisła Płock 2:1
ŻELAZNE PUNKTY DRUŻYNY
W bieżącym sezonie w rozgrywkach ligowych w barwach Wisły wystąpiło do tej pory 30. piłkarzy. Jak już wcześniej wspomnieliśmy kilku z nich, stanowiących jesienią ważny punkt zespołu, nie ma już w Płocku. Jeśli chodzi o obsadę bramki to w pierwszej części sezonu (9. kolejek) bronił Bartłomiej Gradecki. Począwszy od 10. kolejki między słupki wskoczył doświadczony Krzysztof Kamiński. Ma on na swoim koncie 15 rozegranych meczów. W obronie Płocka pewne miejsce z reguły ma Francuz, Steve Kapuadi, który pod kątem rozegranych minut przegrywa tylko z dwójką innych zawodników tej drużyny. Kolejnym pewniakiem jest bardzo doświadczony Jakub Rzeźniczak. W 21. meczach zagrał Kristian Vallo, choć tylko 2. razy do końca meczu. Największą liczbę minut w ekipie z Płocka uzbierał Dominik Furman (2040). Pomocnik wybiegł w wyjściowym składzie we wszystkich 24. ligowych meczach. W linii ataku prym wiedzie Rafał Wolski, który zdobył 7. bramek. Większość w pierwszej części sezonu, choć ostatnio wpisał się na listę strzelców w poniedziałek, podczas wspomnianego już meczu z Widzewem Łódź. Drugą najwyższą liczbę strzelonych bramek (spośród piłkarzy którzy obecnie grają w Wiśle) ma na swoim koncie Chorwat, Marko Kolar, autor 4. goli.
Autor: Bartek Perek