Do młodzieży świat należy! Pięciu w trzech meczach

16/09/2020 12:48 Autor: Górnik Zabrze powrót do listy
Do młodzieży świat należy! Pięciu w trzech meczach

Górnik zaliczył najlepszy start w ligowych rozgrywkach w XXI wieku. Nie sposób nie zauważyć, że spory udział w dotychczasowych osiągnięciach mają młodzieżowcy. W trzech kolejkach na boisku pojawiło się ich pięciu. W Zabrzu znów słychać, że „Do młodzieży świat należy”.

W inauguracyjnym spotkaniu nowego sezonu w podstawowej jedenastce wyszło dwóch młodzieżowców – Adrian Gryszkiewicz (1999) oraz Dariusz Pawłowski (1999). Drugiego z nich w 60 minucie zastąpił kolejny młodzieżowiec Daniel Ściślak (2000). W 85 minucie na boisko wszedł Wojciech Hajda (2000), który wrócił po wypożyczeniu ze Stomilu Olsztyn. Jest, to jak na razie rekordowy mecz pod względem liczby młodych piłkarzy. Pewna wygrana (4:2) pokazała, że warto stawiać na młodych.

W drugim meczu ze Stalą Mielec w wyjściowej jedenastce zobaczyliśmy tych samych młodzieżowców, co w potyczce z "Góralami". Warto przypomnieć, że Pawłowski zaliczył asystę przy bramce Alasany Manneha. Darek precyzyjnie dograł piłkę z prawego narożnika pola karnego, a Gambijczyk zewnętrzną częścią stopy uderzył nie do obrony.

W ostatnim meczu z Lechią Gdańsk swój debiut w ekstraklasie zaliczył Krzysztof Kubica (2000), który tym samym zapisał się w kronikach jako 500. piłkarz grający w barwach Górnika w Ekstraklasie. Z niedzielnego meczu zapamiętamy również piękne Daniela Ściślaka z 81. minuty. „Ścisły” podwyższył wynik spotkania na 3:0, zdobywając swoją pierwszą bramkę na ekstraklasowych boiskach.

Łącznie w trzech meczach młodzieżowcy zagrali 513 minut, z czego 285 należy do Adriana Gryszkiewicza. Jest, to jedyny młodzieżowiec, który w tym sezonie w barwach „Trójkolorowych” zagrał we wszystkich meczach od pierwszego do ostatniego gwizdka.

Warto zwrócić również uwagę, na to, że i Wojciech Hajda i Krzysztof Kubica coraz skuteczniej walczą o miejsce w kadrze po zdobyciu cennego doświadczenia. Obaj grali na wypożyczeniach w klubach pierwszoligowych, co z pewnością dodało im pewności siebie.

Obecna sytuacja – zarówno wyniki, jak i coraz liczniejsza obecność młodzieży w składzie - cieszą sympatyków 14 - krotnego Mistrza Polski. A pamiętajmy, że w kadrze pierwszego zespołu jest jeszcze kilku piłkarzy o statusie młodzieżowca, którzy ciężko pracują i czekają na swoją szansę. Miejmy nadzieję, że w niedługim czasie, będziemy mogli "edytować" niniejszą informację, dodając do tej listy kolejne nazwiska.