Górnik ZabrzeOfficial Site
Ekstraklasa
https://www.pgg.pl/kontakt/dane-teleadresowehttp://um.zabrze.pl/http://adidas.pl/footballhttps://www.sts.pl/?utm_source=kampania&utm_medium=baner&utm_content=logo_top&utm_campaign=GornikZabrze

Jerzy Gorgoń kończy 70 lat

18/07/2019 08:34 Autor: Górnik Zabrze powrót do listy
Jerzy Gorgoń kończy 70 lat

To jedna z ikon naszego klubu. Całą swoją karierę w Polsce związał z Górnikiem. Był świetnym obrońcą, na pewno należał do europejskiej czołówki. Nie tylko stanowił bardzo trudną do przebycia zaporę dla napastników rywali, ale był również obdarzony bardzo mocnym strzałem.

Chłopak z Zabrza

Jerzy Gorgoń pochodzi z Zabrza. Szybko objawił swój nieprzeciętny talent piłkarski. Zaczynał w MGKS Mikulczyce, skąd trafił do Górnika. W 1967 roku wraz z drużyną triumfował w mistrzostwach Polski juniorów. I jednocześnie grał w III lidze w koszykówkę! Ale już kilka miesięcy później - w marcu 1968 roku, debiutował w zespole seniorskim, zmieniając Szołtysika podczas meczu z sosnowieckim Zagłębiem. W tamtym zespole, pełnym gwiazd, jeszcze z Ernestem Pohlem na czele, trzeba było być naprawdę dobrym, żeby zadebiutować przed dziewiętnastymi urodzinami. W następnym sezonie stał się już piłkarzem pierwszej "jedenastki". Nie miał jeszcze skończonych 21 lat, kiedy zagrał w Wiedniu, w finałowym meczu PEZP przeciw drużynie Manchesteru City. To były złote lata Górnika...

Olimpijczyk

Taki talent nie mógł pozostać niezauważony. W seniorskiej reprezentacji Polski Gorgoń zadebiutował u selekcjonera Ryszarda Koncewicza dnia 23 września 1970 roku w Dublinie w wygranym 2:0 towarzyskim meczu z reprezentacją Irlandii, w którym rozegrał cały mecz. A kiedy kadrę rok później objął trener Górski, piłkarz był już etatowym reprezentantem. Z kadrą pojechał w 1972 roku na monachijska olimpiadę. Rozegrał wszystkie mecze i wraz z zespołem zdobył złoty medal. Ale najbardziej utkwił mu w pamięci ten z NRD... Dochodziła 6 minuta spotkania rozgrywanego w Norymberdze. Po rzucie rożnym egzekwowanym przez Gadochę, na polu karnym przeciwnika zrobiło się ogromne zamieszanie. Po główce Lubańskiego piłka minęła bramkarza Croya, ale w ostatniej chwili niemiecki obrońca zdołał wybić piłkę dosłownie z linii bramkowej. Jednak uczynił to trochę nieszczęśliwie gdyż spadła ona na linię pola bramkowego, gdzie stał Gorgoń. Strzał z woleja oddany był z taką siłą, że praktycznie nie widać było lotu piłki, która momentalnie zatrzepotała w siatce. Prowadziliśmy 1:0. W 64 minucie meczu nastąpił szybki kontratak Polaków. Po krótkiej wymianie piłka trafiła do Gorgonia, a ten z 30 metrów posłał ją w prawe okienko niemieckiej bramki. Mecz zakończył sie wygrana naszej reprezentacji 2:1..

Za wcześnie na transfer...

W 1972 roku zdobył z Górnikiem ostatnie trofeum. Właściwie dwa, bo Zabrzanie skompletowali dublet - mistrzostwo i Puchar Polski, podobnie jak rok wcześniej. W sumie podczas gry w Górniku uzbierały się dwa tytuły mistrzowskie i aż 5 tryumfów w PP. Następne lata były już "chude". Wicemistrzostwo Polski (1974) i 3. miejsce (1977). Ale w 1974 roku Gorgoń pojechał z reprezentacją na Mistrzostwa Świata do RFN. Tam oczywiście był podstawowym zawodnikiem drużyny i rozegrał wszystkie 7 meczów oraz zdobył 1 bramkę w 32. minucie w wygranym 7:0 meczu z reprezentacją Haiti. To było potężne uderzenie z dystansu. Ostatni, siódmy zwycięski mecz z Brazylią przypieczętował trzecie miejsce i srebrny medal dla polskiej reprezentacji. Gdyby to były dzisiejsze czasy, Gorgoń grałby już w dobrym zagranicznym klubie. Ale miał 25 lat. W myśl ówczesnych przepisów, na zachód mógł wyjechać dopiero po 30-stce...

Drugoligowiec

W sezonie 1977/1978 mimo zdobycia Pucharu Ligi, Górnik niespodziewanie zajął ostatnie 16 miejsce w tabeli i po raz pierwszy w historii spadł z ekstraklasy. Wielki klub przez rok tułał się po II-ligowych obiektach, ku radości skarbników klubów z którymi Zabrzanie rywalizował o awans, bowiem na mecze z ich udziałem na trybunach zasiadały komplety kibiców, no bo kto na żywo nie chciał zobaczyć Gorgonia czy Wieczorka? Oczywiście po roku Górnik awansował, ale wcześniej Gorgoń pojechał z kadrą na mistrzostwa świata do Argentyny, Był w ekipie jedynym drugoligowcem... Nasza reprezentacja rozegrała tam 6 spotkań, zajmując ostatecznie wraz z ekipą RFN 5-6 miejsce. Gorgoń nie zagrał tylko w jednym - kluczowym... Bo trener Gmoch ubzdurał sobie, że przeciwko gospodarzom na pozycji stopera wystąpi Kasperczak. I było 0:2... Po mistrzostwach piłkarz ogłosił zakończenie reprezentacyjnej kariery. Łącznie w latach 1970-1978 Jerzy Gorgoń w reprezentacji Polski rozegrał 55 meczów, w których strzelił 6 goli.

"Złoty" Górnik z Jerzym Gorgoniem w składzie / Album "Górnik Zabrze - Dzieje Legendy" / Wydawnictwo GiA

Po roku spędzonym w II lidze, Górnik wrócił do grona najlepszych. Ale sezon 1979/80 był jego ostatnim w Zabrzu. 24 maja 1980 roku w Łodzi Gorgoń rozegrał swój ostatni mecz w I lidze, w którym po pierwszej połowie został zastąpiony przez Mariana Zalastowicza, a zespół przegrał 6:1 z Widzewem Łódź. Łącznie w lidze rozegrał 220 meczów, w których strzelił 18 goli, a we wszystkich rozgrywkach zagrał dla Górnika 304 mecze i zdobył 27 goli.
Wyjechał do Szwajcarii. Tam grał w FC Sankt Gallen, z którym zajął 3. miejsce w Nationalliga A (1983) a rok wcześniej dotarł do finału Pucharu Ligi Szwajcarskiej Po sezonie 1982/1983 i rozegraniu w klubie 78 meczów oraz strzeleniu 4 goli w wieku 34 lat zakończył piłkarską karierę. Piłkarz pozostał w St. Gallen, gdzie został trenerem rezerw i drużyn juniorskich FC Sankt Gallen oraz prowadził Blau-Weiß Sankt Gallen. Potem pracował w szkółce piłkarskiej w Gossau. Jednak szybko rozstał się z futbolem, kontynuując karierę zawodową poza nim. Dalej mieszka w St. Gallen. Dnia 11 września 2012 roku został ambasadorem Górnika Zabrze a w grudniu ubiegłego roku był gościem na gali z okazji 70-lecia powstania naszego klubu.

Wszystkiego najlepszego Panie Jurku!

Marek Dziechciarz

Najnowsze artykuły

Lubański i Gorgoń w reprezentacji 100-lecia PZPN
Wydarzenia / 08.12.2019 08:56

Lubański i Gorgoń w reprezentacji 100-lecia PZPN

Więcej
Górnicy wzięli udział w Szlachetnej Paczce
Wydarzenia / 07.12.2019 20:15

Górnicy wzięli udział w Szlachetnej Paczce

Więcej
Łukasz Wolsztyński: Nasza radość jest wymowna
Wydarzenia / 07.12.2019 09:59

Łukasz Wolsztyński: Nasza radość jest wymowna

Więcej
Mecz Górnik - Wisła w statystykach
Wydarzenia / 07.12.2019 09:46

Mecz Górnik - Wisła w statystykach

Więcej
Galeria zdjęć z meczu z Wisłą Kraków
Wydarzenia / 07.12.2019 08:54

Galeria zdjęć z meczu z Wisłą Kraków

Więcej
Igor Angulo: Będzie już tylko lepiej
Wydarzenia / 07.12.2019 01:06

Igor Angulo: Będzie już tylko lepiej

Więcej