Górnik ZabrzeOfficial Site
Ekstraklasa
https://www.pgg.pl/kontakt/dane-teleadresowehttp://um.zabrze.pl/http://adidas.pl/footballhttps://www.sts.pl/?utm_source=kampania&utm_medium=baner&utm_content=logo_top&utm_campaign=GornikZabrze

Gmina Toszek partnerem społecznym meczu z Wisłą

19/11/2019 16:09 Autor: Górnik Zabrze powrót do listy
Gmina Toszek partnerem społecznym meczu z Wisłą

W sierpniu ubiegłego roku Gmina Toszek dołączyła do programu partnerskiego "Klub Kibiców Śląskich Miast". W piątek będzie ona Partnerem Społecznym meczu z Wisłą Płock.

Toszek jest obecnie jednym z najmniejszych miast województwa śląskiego. Miasteczko liczy nieco ponad 3,5 tysiąca mieszkańców. Jest również siedzibą władz gminy miejsko - wiejskiej, siedzibą szkół, lokalnym ośrodkiem handlowym, usługowym, a przede wszystkim kulturalnym. Tę sferę działalności gminy koordynuje Centrum Kultury „Zamek w Toszku”. W Toszku odbywa się szereg interesujących, cyklicznych wydarzeń kulturalnych, m.in. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, Plener malarski na Zamku, Brewerie Toszeckie (średniowieczna kuchnia, walki rycerskie, pokazy tańca, spektakle teatralne) czy jarmark adwentowy (zawsze w drugą sobotę grudnia).

Największym magnesem przyciągającym turystów do naszego miasta (oprócz walorów przyrodniczo - krajobrazowych) były i są ruiny toszeckiego zamku (ul. Zamkowa 10). Zamek został częściowo odbudowany w latach 60. XX wieku. Oprócz zamku istniało również wiele innych obiektów, których architektura i historia może także dziś zainteresować osoby przyjeżdzające do Toszka. Należą do nich m.in. dwa pałace rodziny toszeckich właścicieli ziemskich. Z innych budowli należy wymienić kościoły katolicki i ewangelicki, synagogę oraz rynek wraz ze statuą św. Jana Nepomucena. Miejscem szczególnym jest zbiorowa mogiła Ofiar obozu NKWD, który w roku 1945 działał na terenie obecnego szpitala psychiatrycznego. Ponad 3 tysiące ofiar obozu spoczywa w zbiorowej mogile przy ul. Wielowiejskiej. Większość tych miejsc i obiektów tworzy oznakowany, edukacyjny szlak historyczno - kulturowy, zarządzany przez Centrum Kultury „Zamek w Toszku”.

W Toszku urodził się twórca ruchu paraolimpijskiego, dr Ludwig Guttmann (1899-1980) - niemiecki lekarz neurolog pochodzenia żydowskiego. Karierę rozpoczął jako sanitariusz w szpitalu w Królewskiej Hucie, a po studiach medycznych we Wrocławiu, został dyrektorem wrocławskiego szpitala żydowskiego. W związku z ogarniającym Niemcy nazizmem, na początku 1939 r. wyemigrował do Wielkiej Brytanii. W 1944 r. powierzono mu zadanie stworzenia oddziału dla paraplegików - inwalidów wojennych z drugiej wojny światowej, dla których opracował nowatorskie metody rehabilitacji. Był inicjatorem igrzysk paraolimpijskich. Za swoje zasługi otrzymał tytuł szlachecki z rąk królowej brytyjskiej. Zmarł w Aylesbury (Wielka Brytania) w roku 1980.

Miłośnicy turystyki rowerowej mogą w Toszku skorzystać z kilku ścieżek rowerowych o różnej długości i zróżnicowanym stopniu trudności. Poza walorami przyrodniczymi, podczas wycieczek turysta - rowerzysta może zapoznać się z historią naszego regionu. Oznakowane trasy biegną zazwyczaj drogami lokalnymi, leśnymi i polnymi, poprzez wsie, prowadząc do zabytkowych kościołów i kapliczek, zamków i pałaców lub ich pozostałości, parków i jezior. Ta forma rekreacji pogłębia kontakt z przyrodą, z życiem i dziedzictwem odwiedzanych miejscowości, w których przetrwały elementy kultury naszego regionu nieobecne już w wielkich miastach. Wszystkie trasy rowerowe są zmodernizowane i odpowiednio oznakowane.

Więcej o naszej gminie i ofercie dla zwiedzających:

Na podstawie materiałów Partnera opracował: Marcin Małkiewicz.

Najnowsze artykuły

Sytuacja kartkowa po 35. kolejce
Wydarzenia / 11.07.2020 10:37

Sytuacja kartkowa po 35. kolejce

Więcej
Mecz z Rakowem w statystykach
Wydarzenia / 11.07.2020 07:26

Mecz z Rakowem w statystykach

Więcej
Galeria zdjęć z meczu Górnik - Raków
Wydarzenia / 11.07.2020 07:16

Galeria zdjęć z meczu Górnik - Raków

Więcej
Pomeczowa konferencja prasowa
Wydarzenia / 10.07.2020 23:50

Pomeczowa konferencja prasowa

Więcej
Piotr Krawczyk: Wchodzę po to, by dawać takie impulsy
Wydarzenia / 10.07.2020 23:24

Piotr Krawczyk: Wchodzę po to, by dawać takie impulsy

Więcej
Bramki oraz skrót meczu z Rakowem
Wydarzenia / 10.07.2020 23:16

Bramki oraz skrót meczu z Rakowem

Więcej