Kartka z kalendarza: Zdarzyło się 20 września

20/09/2022 11:04 Autor: Górnik Zabrze powrót do listy
Kartka z kalendarza: Zdarzyło się 20 września

Przypominamy kilka wydarzeń z historii Górnika, które wydarzyły się 20 września.

1960 rok – Na świat przychodzi Aleksander Famuła. Na początku lat 80. jest objawieniem w polskim futbolu. Pochodzący z Lublińca bramkarz w lidze gra jednak tylko 20 meczów. W 1983 roku Famuła zostaje we Frankfurcie podczas powrotu zabrzan z tournée po Ameryce Południowej. Z powodzeniem przez wiele lat broni w Karsruher w bundeslidze.

1961 rok – 1:8 z Tottenhamem w Londynie. To najwyższa przegrana Górnika w historii w europejskich pucharach. „W skład ekspedycji wchodzą 22 osoby, w tym 15 zawodników. Oto ich nazwiska – zawodnicy: Kostka, Szołtysek, Franosz, Oślizło, Olszówka, Hajduk, Olejnik, Gawlik, Kowalski, Musiałek, Wilczek, Jankowski, Pohl, Lentner, Floreński. Kierownictwo: Dzienis, Chacia, Burgel, Przyrowski, Dziwisz i wiceprezes PZPN – Ociepka” - pisze „Sport” w zapowiedzi. Problem w tym, że Kowalski i Musiałek jadą w gipsach. Wizy wyrobiono im wcześniej, nikt nie mógł ich zastąpić. Na boisko w ich miejsce wchodzą Olejnik i Gawlik, którzy najlepsze lata mają już za sobą. Oto fragment pomeczowej relacji „Należy stwierdzić że mimo wszystko gracze nasi zasłużyli na lepszy wynik. Były okresy, w których zbierali nawet oklaski obiektywnej widowni londyńskiej, demonstrując, szczególnie w linii napadu, poprawne, a często bardzo efektowne akcje. Cóż z tego jednak, gdy brak było ich wykończenia. Bramka strzelona przez Pohla była najlepszej marki i przypominała zdobytą w Glasgow w meczu ze Szkocją. Poza tym gracze nasi zbyt często nie dochodzili do strzałów, gdyż zwlekali z podawaniem piłek”. Pohl trafia na 3:1, jednak już do przerwy jest 5:1…

1964 rok – Górnik – Dukla Praga 3:0 (Pohl 2, Musiałek) w drugim meczu Pucharu Europy z Duklą. To jeden z najlepszych meczów Górnika w historii gier w pucharach. Zabrzanie odrabiają trzy gole z Pragi, gdzie przegrali 1:4. Jednak wtedy nie obowiązuje przepis o dodatkowej wartości gola strzelonego na wyjeździe. Spotkanie ogląda 80.000 widzów. Wygrana 3:0 sprawia, że będzie rozegrany trzeci mecz.

1967 rok – 1/16 Pucharu Europy, Górnik gra z Djurgardens Sztokholm i wygrywa 3:0 (Lubański – 2, Lentner). Mecz na Stadionie Śląskim ogląda 40000 widzów. Mecz, który może się nie odbyć!Zamiast do Chorzowa działacze Djurgårdens IF wysyłają swój zespół do Warszawy. Mimo licznych wskazówek i listów Górnika o możliwościach dotarcia do Chorzowa, Szwedzi nie przybywają do Katowic oczekiwanym samolotem, ani też żadnych z pociągów z Warszawy. Okazało się, że Szwedzi lądują na Okęciu w Warszawie, ale na dalszą podróż nie mają pieniędzy. Według przepisów UEFA w PKME, drużyna przyjezdna pokrywała koszty podróży na miejsce spotkania. Górnik może więc zostawić Szwedów na lotnisku i wygrać mecz walkowerem 2:0. Kierownictwo drużyny Górnika wysyła jednak natychmiast do Warszawy klubowy autobus, który przywozi Szwedów późną nocą przed samym meczem. Dodajmy, że do 86 minuty jest tylko 1:0. Wtedy w ciągu dwóch minut trafiają Lubański Lentner. Przed spotkaniem następuje uroczyste pożegnanie Ernesta Pohla.

1970 rok – 2:2 z Wisłą Kraków (Wilim, Lubański). Przed meczem 18000 widzów żegna kończącego karierę 33 letniego Romana Lentnera. „Sport” wymienia, że wśród żegnających działaczy znaleźli się przedstawiciele Polonii, Śląska, ŁKS-u, Zagłębia, Cracovii, Wisły, Concordii Knurów i oczywiście Górnika. „Następnie minutą ciszy publiczność uczciła pamięć zmarłego zasłużonego działacza Górnika, jednego ze współtwórców jego sukcesów, Alfreda Gorola”. Zmarły sprowadził do Zabrza wielu doskonałych piłkarzy. Prowadził sklep warzywny w centrum Zabrza. To Alfred Gorol w 1956 roku wyłożył pieniądze sprowadzenie z Legii do Zabrza na Ernesta Pohla.

2017 rok – Górnik gra z Sandecją Nowy Sącz w Pucharze Polski. Do 85 min jest 2:0 (Matuszek, Angulo), wtedy w ciągu pięciu minut goście wyrównują. Kuriozalny jest gol na 2:2. Tomasz Loska broni „jedenastkę”, jednak odbitą przez bramkarza piłkę do… własnej bramki kieruje Erik Grendel. W dogrywce wygraną zapewnia Górnikowi Igor Angulo. Końcowy wynik 3:2.

Zebrał: Bartek Perek