Zadecydował feralny początek. Śląsk – Górnik 2:1

21/02/2020 22:29 Autor: Górnik Zabrze powrót do listy

Górnik przegrał we Wrocławiu ze Śląskiem 1:2. O porażce w stolicy Dolnego Śląska zadecydowały dwie bramki stracone wpierwszych minutach meczu.

MATRIX NA PRAWEJ OBRONIE, KRAWCZYK ZA PLECAMI ANGULO

Głównym pytaniem, jakie zadawali sobie kibice przed meczem wyjazdowym ze Śląskiem była obsada prawego obrońcy. Po transferze Borisa Sekulicia do Chicago Fire w zespole pozostało dwóch nominalnych prawych obrońców – Dariusz Pawłowski oraz Adam Orn Arnarson. Gra na tej pozycji nie jest obca również Mateuszowi Matrasowi i to właśnie na ten wariant zdecydował się postawić trener Marcin Brosz. Pewnym zaskoczeniem dla fanów Górnika była też obecność w wyjściowej jedenastce Piotra Krawczyka, który ciężką pracą na treningach wywalczył miejsce w podstawowym składzie … warto dodać, że po raz pierwszy od momentu przyjścia do Zabrza.

NIEWYKORZYSTANE SYTUACJE SIĘ MSZCZĄ

To stare piłkarskie porzekadło znalazło potwierdzenie już na samym początku meczu. Kilkanaście sekund po pierwszym gwizdku świetnej sytuacji nie wykorzystał Igor Angulo. W odpowiedzi pierwsza akcja gospodarzy przyniosła bramkę. Dino Stiglec poradził sobie z asystą obrońców Górnika i strzałem w długi róg nie dał szans Martinowi Chudemu. Kilka minut później było już 2:0 dla Śląska. Tym razem piłkę w siatce zabrzan strzałem z bliskiej odległości umieścił Filip Raicević.

Szybko zdobyte przez piłkarzy Śląska bramki ustawiły przebieg meczu. Zabrzanie potrzebowali kilkunastu minut, by otrząsnąć się po szybkich ciosach rywali. Po kwadransie „Górnicy” zaczęli zdobywać pole gry. Częściej byli przy piłce, konstruując ataki pozycyjne. W 22 minucie kibicom Górnika zabiły mocniej serca za sprawą Szymona Matuszka. Kapitan Górnika uderzył głową, lecz strzał w niewielkiej odległości minął krótki słupek bramki Matusa Putnockiego. Kilka minut później próbował Paweł Bochniewicz. Tym razem było celenie, ale wprost w bramkarza.

TWIERDZA WROCŁAW TRUDNA DO SFORSOWANIA

W przerwie trener zabrzan dokonał dwóch zmian. Siłę ognia mieli wzmocnić Łukasz Wolsztyński i Alasana Manneh, którzy zmienili odpowiednio Piotra Krawczyka oraz Szymona Matuszka. Początek drugiej połowy rzeczywiście nie był zły. Mimo prób ataków „Trójkolorowym” przez dłuższy czas nie udawało się stworzyć dogodnej sytuacji. Gospodarze prezentowali dobrą organizację gry w obronie. Pogubili się w 85 minucie, wówczas po bramce samobójczej Israela Puerto wróciła nadzieja. W końcówce Górnik nie opuszczał połowy Śląska, z determinacją dążąc do zdobycia wyrównującej bramki. Niestety nie bez kozery mówi się o twierdzy Wrocław. Śląsk zachował czujność do ostatniego gwizdka i okazał się zbyt wymagającym rywalem. Do Zabrza wracamy bez punktów.

Śląsk Wrocław – Górnik Zabrze 2:1 (2:0)

1:0 – Stiglec 3’

2:0 – Raicević 7’

2:1 - Puerto (s) 85'

Śląsk: Putnocky – Musonda, Żivulić, Puerto, Stiglec, Łabojko, Mączyński (k), Pich (Gąska 80’), Chrapek, Płacheta (Samiec – Talar 90’), Raicević (Exposito 69’)

Trener: Vitezlav Lavićka

Górnik: Chudy – Matras, Wiśniewski, Bochniewicz, Janża – Jirka, Matuszek (Manneh 46’), Prochazka, Jimenez – Krawczyk (Wolsztyński 46’), Angulo

Trener: Marcin Brosz