Pojedynek z przeszłości: Kiedy wszystko było pierwsze…

21/05/2022 16:53 Autor: Górnik Zabrze powrót do listy
Pojedynek z przeszłości: Kiedy wszystko było pierwsze…

Tradycyjnie przed meczem przypominamy wybrany pojedynek z danym rywalem. Dziś prawdziwa perełka. Opis pierwszego spotkania Górnika i Śląska.

Jesienią 1950 roku Górnik po raz trzeci rozpoczął walkę o drugą ligę, jednak nie z rywalami z Opolszczyzny jak w latach poprzednich, ale z zespołami z Górnego Śląska. Tym razem udało się i w następnym sezonie – 1951, liczący dopiero trzy lata Górnik miał stanąć do rywalizacji o pierwszą ligę! Oczywiście najpierw należało drugoligowe rozgrywki wygrać…

Udany start

Pierwszym rywalem w tej batalii była częstochowska Skra, której zabrzanie nie dali żadnych szans, zwyciężając na swoim obiekcie aż 5:1, a pierwsze trafienie w tym historycznym meczu było dziełem Manfreda Fojcika. Następne mecze kończyły się różnie, w Zabrzu górą był Górnik, ale na wyjazdach nie mógł jakoś sprostać gospodarzom. W piątej kolejce nasi piłkarze byli gośćmi założonego zaledwie rok wcześniej od Górnika, wrocławskiego Śląska, wówczas noszącego nazwę OWKS czyli Okręgowy Wojskowy Klub Sportowy. To miał być pierwszy w historii pojedynek tych rywali… Dokładnie dwudziestego maja 1951 roku na stadionie Stali - Pafawag Wrocław.

Szacunek dla gości

W ładną, ciepłą niedzielę na stadionie zjawiło się kilka tysięcy sympatyków futbolu, przede wszystkim po to aby dopingować swój zespół, ale kibice zdawali sobie sprawę, ze rywal będzie trudny. Górnik był co prawda beniaminkiem, ale już wtedy mówiło się o dużym potencjale zabrzańskiego zespołu, a klasę Manfreda Fojcika, Antoniego Franosza czy Henryka Nowary nie tylko we Wrocławiu – doceniano. Mecz rozpoczął się bardzo żywiołowo, obie drużyny narzuciły szybkie tempo i raz po raz dochodziło do groźnych sytuacji pod obiema bramkami. Mniej więcej po kwadransie uwidoczniła się przewaga Górnika a efektem tego był gol Manfreda Fojcika, który wykorzystał niezdecydowanie wrocławskiego bramkarza. Gospodarze bardzo chcieli doprowadzić do wyrównanie, lecz ich akcje kończyły się przed polem karnym, bowiem zabrzańska defensywa bez trudu dawała sobie radę z napastnikami wojskowych.

Pierwsze wyjazdowe zwycięstwo

Początkowe minuty drugiej połowy należały również do piłkarzy Górnika, jednak po kilkunastu minutach do głosu zaczęli dochodzić miejscowi. W pięćdziesiątej drugiej minucie przed stratą gola uratowała naszego bramkarza Gintera Procka, poprzeczka i refleks, bowiem futbolówka po odbiciu się od niej trafiła w ręce golkipera. To był dla naszego zespołu sygnał, że prowadzenie jedna bramką jeszcze nie daje końcowego zwycięstwa i ponownie górniczy atak zaczął gnębić defensywę gospodarzy, Szczególnie niebezpieczne były akcje skrzydłowych z którymi wrocławianie nie bardzo sobie radzili. Właśnie po jednej z nich, piłka trafiła do Antoniego Franosza, który płaskim, mocnym uderzeniem nie dał w siedemdziesiątej pierwszej minucie szans miejscowemu bramkarzowi. Po tej stracie, piłkarze Śląska ponownie zaczęli nacierać na bramkę Górnika, lecz nie były to zbyt dobrze przygotowane akcje i jeśli już udało się im przedostać w pobliże pola karnego, nasi obrońcy bez problemu dawali sobie z nimi radę. Wynik 2:0 dla Górnika już do końca rywalizacji nie uległ zmianie i otworzył bogatą historię rywalizacji obydwu klubów.