Top 5 z Legią w XXI wieku

21/11/2021 11:31 Autor: Górnik Zabrze powrót do listy
Top 5 z Legią w XXI wieku

W stałym cyklu na naszej stronie prezentowana jest skondensowana historia meczów z danym rywalem, dotycząca wszechczasów. Chcemy też nieco przybliżyć bardziej najnowszą historię, czyli te mecze, które sporo z naszych kibiców pamięta jak dziś.

Obecny XXI wiek, mimo że wydawać by się mogło dopiero się zaczął, to jednak ma za sobą już dwie pełne dekady. W związku z powyższym wybierać będziemy TOP-5 meczów z konkretnym rywalem w XXI wieku. Wybór ten nie tworzy rankingu, więc mecze będę opisywane chronologiczne począwszy od tego, który rozegrany został najwcześniej. Wybór być może zostanie uznany za nieco subiektywny, więc jeśli ktoś ma inne zdanie i wybrałby inne mecze to oczywiście zapraszamy do dyskusji.

Dziś nasz najbliższy rywal, czyli Legia Warszawa. Do tej pory z drużyną z Warszawy w tym wieku mierzyliśmy się 38 razy. Poniżej wybrane 5 TOP-meczów:

*

Rozpoczynamy od pierwszego sezonu w tym wieku, czyli sezonu 2000/2001 i meczu 20 kolejki, rozegranej 14 kwietnia 2001 roku, kiedy to Górnik podejmował w Zabrzu Legię. Legia w ówczesnym sezonie walczyła o tytuł Mistrza Polski, celu jednak tego nie osiągnęła, zabrzanie natomiast grali o utrzymanie się w najwyższej klasie rozgrywkowej i cel ten został ostatecznie zrealizowany. W Górniku występowali wówczas m.in. tacy piłkarze jak Jacek Wiśniewski, czyli ojciec obecnego kapitana zespołu Przemysława, czy też Piotr Gierczak obecny trener II drużyny Górnika. Zespół natomiast prowadził Józef Dankowski w duecie z Antonim Piechniczkiem. Mimo połowy kwietnia mecz toczył się w…zimowej aurze, a w 26 minucie spotkanie trzeba było nawet przerwać na kwadrans z powodu zasypania linii przez obficie padający śnieg. Mimo warunków atmosferycznych mecz był bardzo żywy i co najważniejsze zakończył się zwycięstwem Górnika. Jedyna bramka jaka padła w tym meczu miała miejsce w 56 minucie kiedy to Zbigniewa Robakiewicza głową pokonał Shingi Kawondera. Tym samym piłkarz z Zimbabwe wprawił w euforię 5-tysieczną zabrzańską publiczność, która świętowała również po ostatnim gwizdku.

Górnik Zabrze 1-0 Legia Warszawa
Kawondera 56

*

Przenosimy się ponad dekadę później, do sezonu 2011/2012 do spotkania w Zabrzu rozegranego 19 lutego 2012 roku w ramach 18 kolejki. Jako pierwsi w tym meczu zaatakowali goście, ale w 9 minucie fatalnie przestrzelił Daniel Ljuboja. W 24 minucie meczu padła chyba jedna z najpiękniejszych bramek dla Górnika w tym wieku. Piłkę na własnej połowie przejął Prejuce Nakoulma i popędził w kierunku bramki. Na granicy pola karnego wymanewrował jeszcze obrońców i uderzył pod poprzeczkę bramki Dusana Kuciaka. W 38 minucie mogło być 2:0, z lewej strony znakomicie przymierzył Paweł Olkowski a piłka zatrzymała się na poprzeczce bramki Legii. Legioniści mieli znakomitą okazję na wyrównanie w 42 minucie. Michał Żyro znalazł się sam na sam z Łukaszem Skorupski, a bramkarz zabrzan, mimo że w pierwszej fazie tej akcji został przelobowany, to jednak popisał się później znakomitym refleksem i nie dopuścił do straty bramki. 10 minut po przerwie bliski podwyższenia prowadzenia był Nakoulma, Kuciak jednak wybronił jego instynktowny strzał. W 62 minucie Górnicy znakomicie pograli piłką w powietrzu i również z powietrza uderzył Olkowski, a Kuciak z najwyższym trudem odbił jego strzał. Kilka minut później kolejna szansa zabrzan, ale niecelnie uderzał Jonczyk po akcji Olkowskiego. W 76 minucie rzut wolny wykonywał Mariusz Magiera. Odległość do bramki była dość spora i wszyscy spodziewali się raczej dośrodkowania, wszyscy łącznie z bramkarzem Legii, który przepuścił do bramki piłkę po uderzeniu Magiery i było 2:0. Do końca meczu już niewiele się działo i Górnik zasłużenie pokonał Legię!

Górnik Zabrze 2-0 Legia Warszawa
Nakoulma 24, Magiera 76

*

Lądujemy w najlepszym jak do tej pory sezonie Górnika w XXI wieku, czyli sezonie 2017/2018. Wielka euforia na wypełnionym po brzegi stadionie im. Ernesta Pohla , gdyż po roku banicji Górnik wraca do Ekstraklasy i na dzień dobry podejmuje Mistrza Polski Legię Warszawa. Mecz odbył się 15 lipca 2017 roku. Beniaminek objął prowadzenie w 17 minucie spotkania! Z rzutu rożnego dośrodkował Rafał Kurzawa, piłkę głową uderzał Mateusz Wieteska, ta odbita trafiła na środek pola karnego, gzie skutecznym strzałem pod poprzeczkę popisał się Dani Suarez. W 36 minucie bardzo dobrą obroną popisał się Tomasz Loska, po strzale Guilherme. 2 minuty później Loska ponownie w świetnym stylu zatrzymał Guilherme. Jeszcze przed przerwą Górnicy popisali się fantastyczną akcją, wychodząc z własnej połowy dzięki kilku podaniom z pierwszej piłki. Efektem tych podań było wyjście Igora Angulo sam na sam z bramkarzem, którego pokonał ze stoickim spokojem i gospodarze prowadzili 2:0. W 65 minucie kolejne kapitalne zagrania piłkarzy z Zabrza i kolejny raz sam na sam wychodzi Angulo,, co w konsekwencji daje prowadzenie beniaminka z mistrzem już 3:0! 3 minuty później ponownie znakomicie w bramce Trójkolorowych spisuje się Loska, który powstrzymał Hamalainena. Jedyne na co było stać Legionistów w tym meczu to honorowa bramka, którą w 80 minucie zdobył Armando Sadiku. Górnik niespodziewanie, ale całkowicie zasłużenie pokonał Legię.

Górnik Zabrze 3-1 Legia Warszawa
Suarez 17, Angulo 43,65 – Sadiku 80

*

Przenosimy się 2 sezony później, do sezonu 2019/2020 i ostatniej kolejki sezonu zasadniczego. Mecz rozgrywany był w Zabrzu 14 czerwca 2020 roku, niestety bez udziału publiczności, ze względu na panującą pandemię. Pierwszą groźną akcję stworzyli goście, kiedy to minimalnie z pola karnego chybił Luquinhas w 19 minucie. 2 minuty później uderzał Tomas Pekhart, na posterunku był Martin Chudy. W 28 minucie minimalnie głową chybił Mateusz Wieteska, niegdyś wypożyczony z Legii do Górnika. Gdy wydawało się, że bramka dla gości jest kwestią czasu to gospodarze objęli prowadzenie. Jesus Jimenez uderzył zza pola karnego, strzał jednak nie był zbyt mocny i leciał w sam środek bramki, lecz bramkarz Legii Radosław Majecki popełnił fatalny błąd i Górnicy prowadzili. 2 minuty później znów minimalnie chybił Wieteska. W 59 minucie zabrzanie podwyższyli prowadzenie. Z rzutu wolnego dośrodkował Erik Janża, a bramkarza głową przelobował Igor Angulo, piłka po drodze odbiła się jeszcze od poprzeczki. W 65 minucie kolejny minimalnie niecelny strzał gości, a jego autorem tym razem był Mateusz Cholewiak. W 70 minucie mogło być 3:0, lecz tym razem sytuacji sam na sam nie wykorzystał Angulo. W 76 minucie znów blisko byli goście, kiedy to w słupek trafił Vamara Sanogo. Chwilę później w poprzeczkę uderzył Jose Kante. Legioniści nie wykorzystali żadnej sytuacji i mecz zakończył się zwycięstwem Górnika 2:0.

Jimenez 29, Angulo 59

*

Na zakończenie najlepszy w tym wieku mecz Górnika przeciwko Legii. W dodatku rozegrany w Warszawie. Mecz odbył się 19 września 2020 roku w ramach 4 kolejki sezonu 2020/2021. Mecz rozpoczął się dla zabrzan fantastycznie. W 4 minucie piłkę przejął Alasana Manneh, zagrał ją do swoich kolegów, a tam cudowna wymiana piłek pomiędzy Jesusem Jimenezem, Bartoszem Nowakiem i Alexem Sobczykiem skończyła się bramką tego ostatniego. Chwilę później mogło być 0:2, ale minimalnie chybił Sobczyk. Kolejnych kilka chwil później świetną okazję miał Jimenez. Druga bramka dla Górnika wisiała w powietrzu. Udało się to w 17 minucie po kolejnej świetnej akcji tercetu Jimenez – Sobczyk – Nowak. Tym razem strzelcem bramki był Nowak. W 22 minucie znakomicie w bramce zabrzan spisał się Martin Chudy, który powstrzymał Filipa Mladenovica. Podobnie jak chwilę później Jose Kante. W 47 minucie w Warszawie zapanował już totalny szok. Wtedy to Jimenez po indywidualnej akcji i strzale w okienko zdobył trzecią bramkę dla Górnika! Legia zdobyła w tym meczu bramkę kontaktową, której autorem był w 60 minucie Bartosz Slisz. To było jednak wszystko na co było stać Legię w tym dniu i efektowne zwycięstwo Górnika na Łazienkowskiej stało się faktem.

Legia Warszawa 1-3 Górnik Zabrze
Slisz 60 – Sobczyk 4, Nowak 17, Jimenez 47

*

Za nami opis wybranych TOP-5 meczów z Legią Warszawa rozegranych w XXI wieku. Przed nami kolejny mecz z tym rywalem. Czy nadchodzące spotkanie zastąpi któryś mecz w tej piątce? Przekonamy się już wkrótce.

Autor: Krzysztof Pieczyński