WIELKI MECZ W ZABRZU! GÓRNIK - LEGIA 3:2!

21/11/2021 20:09 Autor: Górnik Zabrze powrót do listy
WIELKI MECZ W ZABRZU! GÓRNIK - LEGIA 3:2!

W Zabrzu odbył się ligowy klasyk, w którym Górnik Zabrze zmierzył się z Legią Warszawa. Po kapitalnym meczu i bramce w ostatniej minucie doliczonego czasu gry Górnik zwyciężył 3:2.

ZASŁUŻONE PROWADZENIE

Wielką niespodzianką było to, że w pierwszym składzie Górnika pojawił się absolutny debiutant Dariusz Stalmach, który dopiero w grudniu skończy 16 lat. Stalmach wszedł w ten mecz bez żadnych kompleksów i to po jego odbiorze Górnicy stworzyli pierwszą groźną okazję, kiedy to nożycami obok słupka uderzył Bartosz Nowak. Legioniści groźnie zaatakowali w 23 minucie, na szczęście akcję przerwał Erik Janża wybijając piłkę na rzut rożny. W 28 minucie zabrzanie mieli świetną okazję, gdy po dośrodkowaniu z piłką minął się Cezary Miszta, główkował celnie Adrian Gryszkiewicz, a piłkę z pustej bramki wybił jeden z obrońców Legii. Chwilę później bardzo bliski szczęście był Lukas Podolski. W 34 minucie z rzutu wolnego dośrodkował Bartosz Nowak, piłkę musnął głową Rafał Janicki, jednak wylądowała ona w rękach Miszty. W 42 minucie Górnicy objęli prowadzenie! Z kontrą wyszedł Lukas Podolski, zagrał do Jesusa Jimeneza ten dośrodkował w pole karnym gdzie strzałem z pierwszej piłki z powietrza popisał się Erik Janża, który tym sposobem zdobył swoją pierwszą bramkę w historii swych występów dla Trójkolorowych. Chwilę później było już 2:0! A również swą pierwszą bramkę na polskich boiskach zdobył Lukas Podolski! Na trybunach zapanowała euforia. W doliczonym czasie pierwszej połowy po zagraniu Jimeneza w znakomitej sytuacji znalazł się Robert Dadok, ale jego strzał świetnie wybronił bramkarz Legii. Do przerwy zabrzanie całkowicie zasłużenie prowadzili 2:0.

FATALNY POCZĄTEK, FANTASTYCZNY KONIEC

Niestety druga połowa zaczęła się dla gospodarzy bardzo źle. W 10 minut po przerwie Górnicy stracili dwubramkową przewagę. Najpierw po dośrodkowaniu z rzutu wolnego w wykonaniu Josue, skuteczną główką popisał się były piłkarz Górnika Mateusz Wieteska, a chwilę później zabrzanie nie potrafili wybić piłki z własnego pola karnego co wykorzystał Enest Muci doprowadzając do wyrównania. Kilka minut później z daleka minimalnie niecelnie uderzył Bartosz Slisz. W 72 minucie dwukrotnie uderzał Jimenez, za pierwszym razem strzał zablokowali obrońcy, a za kolejnym piłkę złapał Miszta. W 78 minucie bliso wyjścia sam na sam z bramkarzem był Janża, jednak Miszta go uprzedził. W 90 minucie spotkania trybuny w Zabrzu eksplodowały! Niestety przedwcześnie, gdyż gol Krzysztofa Kubicy został anulowany przez sędziego. Nie zraziło to zabrzan, a w szczególności Kubicy. Kilka minut później Górnicy  niemal skopiowali akcję, po której padła anulowana bramka i ponownie Kubica zdobył bramkę głową, teraz już uznaną. Była to ostatnia minuta doliczonego czasu gry.

Zabrzanie przełamali się w idealnym momencie pokonując aktualnego Mistrza Polski Legię Warszawa i spychając warszawian niemal na samo dno tabeli.

Górnik Zabrze – Legia Warszawa 3:2 (2:0)

Janża 37, Podolski 39, Kubica 90 – Wieteska 52, Muci 53

Górnik: Sandomierski – Gryszkiewicz, Janicki, Wiśniewski – Janża, Stalmach (67. Kubica), Manneh (87. Bainovic), Nowak (60. Krawczyk), Dadok – Podolski (86. Cholewiak), Jimenez

Legia: Miszta – Jędrzejczyk, Wieteska, Johansson – Mladenovic, Kharatin (46. Slisz), Josue, Ribeiro (46. Skibicki) – Luquinhas (90. Włodarczyk), Pekhart (46. Emreli), Muci (76. Lopes)

Żółte kartki: Dadok, Manneh – Kharatin, Slisz

Sędziował: Damian Sylwestrzak (Wrocław)

Widzów: 23.103

Autor: Krzysztof Pieczyński