Kartka z kalendarza: Urodziny trenera Nawałki i cztery gole Lubańskiego na Cichej

23/10/2020 10:36 Autor: Górnik Zabrze powrót do listy
Kartka z kalendarza: Urodziny trenera Nawałki i cztery gole Lubańskiego na Cichej

Jakie wydarzenia z historii Górnika wiążą się z dzisiejszą datą? Sprawdzamy!

1957 rok – W Krakowie urodził się Adam Nawałka. trener Górnika Zabrze od 23 grudnia 2009 do 31 października 2013. Od 1 listopada 2013 objął funkcję selekcjonera reprezentacji Polski, tym samym kończąc pracę trenerską w Górniku. Jako szkoleniowiec zabrzańskiego klubu awansował z zespołem do ekstraklasy, a następnie z powodzeniem prowadził go na jej szczeblu. Łącznie kierował zespołem w 125 oficjalnych spotkaniach.

Solenizantowi składamy najserdeczniejsze życzenia ZDROWIA, SZCZĘŚCIA I WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI !!!

1960 rok – jedna z najwyższych wygranych Górnika w lidze. Drużyna Augustyna Dziwisza gromi Polonię Bydgoszcz 7:0 (Pohl, Jankowski - 2, Gawlik, Wilczek, Lentner). „Z wyjątkiem rzutu karnego, egzekwowanego niezawodnie przez Gawlika, wszystkie bramki wpadły w identycznych okolicznościach. Zabrzanie ściągali na siebie przeciwników, ogrywali ich w pełnym biegu, a ostatnie podanie wędrowało zawsze do wybiegającego na wolna pozycję zawodnika, przed którym znajdował się już tylko bramkarz Polonii. Na nic zdały się jego desperackie wybiegi. Ostre mierzone „szczury” znajdowały drogę do siatki – czytamy w „Sporcie”. Jest to przedostatnia kolejka sezonu, Górnik tydzień wcześniej w Bytomiu stracił szansę na obronę tytułu, stąd na trybunach pogrom gości ogląda tylko 5000 widzów.

1971 rokWielkie Derby Śląska, które przeszły do historii polskiego futbolu. Ruch gra z Górnikiem na Cichej dla 40.000 widzów. W 77 min zabrzanie prowadzą 4:0, a wszystkie (!) gole strzela Włodzimierz Lubański. Dwa głową, trzy między 63 a 77 minutą. „Sport”: „Lubański pokazał całą gamę swych umiejętności. Był zawodnikiem, który przerastał wszystkich o głowę, wykazał nieprzeciętny nerw do gry i doskonałą dyspozycję strzelecką. Sam zdobył cztery bramki i mógł zdobyć jeszcze jedną. Byłby to najpiękniejszy gol. Oto w 50. minucie przejął piłkę na własnej połowie boiska. Rozejrzał się, sprawdził jaki jest układ sił na murawie, nabrał szybkości niczym hokeista i ruszył na bramkę rywala. Mijał z łatwością jednego, drugiego i trzeciego obrońcę, wyciągnął z bramki Czaję, ale w momencie kiedy już przygotowywał się do ukoronowania wspaniałego rajdu strzałem, piłka uciekła za daleko od bramki i obiektywna publiczność mogła tylko fetować znakomity ciąg i drybling”. Lubański w swojej karierze strzela Ruchowi 24 (!) bramki. 18 w lidze i 6 w Pucharze Polski.

Pełna relacja z tego spotkania dostępna jest na stronie wikigórnik.pl - TUTAJ

1999 rok – wyjazdowy mecz z ŁKS w Łodzi. Do przerwy gospodarza prowadzą 2:0. Na drugą połowę trener Jan Żurek wpuszcza Piotra Gierczaka, który w 52 i 54 minucie trafia do siatki.

2016 rok – pierwszy od 2010 roku mecz o ligowe punkty z GKS Katowice. Dodajmy – mecz „przyjaźni”, na trybunach razem siedzą kibice obu drużyn, z Zabrza do Katowice jedzie ponad 2500 fanów. Na boisku pada remis 1:1 (Ledecky), nikt nie jest z takiego wyniku zadowolony.

Autor: Bartłomiej Perek