Górnik ZabrzeOfficial Site
Ekstraklasa
http://weglokoks.com.pl/index.php/pl/http://um.zabrze.pl/http://hummelsport.plhttps://redirect.sts.pl/?r=nbpgornik&utm_campaign=_a_gornik_logo_product_sb_bonus_1200i200i25_&utm_medium=cpc&utm_source=partner

Górnik - Legia: A może po raz trzeci z rzędu?

25/02/2021 10:55 Autor: Górnik Zabrze powrót do listy
Górnik - Legia: A może po raz trzeci z rzędu?

Stadion Lechii ponownie okazał się niegościnny dla „trójkolorowych”, którzy ulegli gospodarzom 0:2… Ale to już historia, ważne jest to aby Górnicy nie okazali zbytniej gościnności najbliższemu przeciwnikowi – warszawskiej Legii. A to zespół groźny, który w ostatnich trzech spotkaniach zdobył siedem punktów, aplikując rywalom aż osiem goli. Może przed pojedynkiem warto aby nasi piłkarze obejrzeli ostatni, wygrany 3:1 mecz z legionistami..?

Zdetronizowali Legię

To będzie już sto dwudzieste siódme spotkanie Górnika z Legią. Niejednokrotnie bezpośrednia rywalizacja klubów decydowała o mistrzowskim tytule. A wszystko rozpoczęło się w 1956 roku... Już w drugiej kolejce tamtego sezonu zagraliśmy z Legią na Łazienkowskiej. To był aktualny mistrz, posiadający bardzo mocny zespół, zresztą zbudowany na zawodnikach ze śląskich klubów wziętych "w kamasze". Legia wygrała 3:1 a strzelcem jedynego gola dla Górnika był Henryk Czech. W rewanżu to nasz zespół był lepszy i wygrał 3:2. W następnym sezonie Górnik świetnie rozpoczął rozgrywki ligowe pokonując wojskowych 2:1 i w rezultacie po raz pierwszy zdobył mistrzowski tytuł, tym samym detronizując Legię.

Były emocje

Następne 15 lat to pasmo największych sukcesów naszego klubu. Pierwszy punkt w Zabrzu Legioniści zdobyli dopiero w sezonie 1965/66 w jedenastym meczu obu rywali, remisując 1:1. W sezonie 1968/69 pomimo dwóch ligowych wygranych Górnika (2:0 i 2:1) mistrzem została Legia. Zaważył pojedynek Górnika z GKS-em. Stronniczo sędziujący arbiter nie uznał bramki dla Zabrzan, na boisku wywiązała się awantura i mecz został zweryfikowany jak walkower 0:3 dla Katowiczan. Pasjonujący finisz miały rozgrywki w sezonie 1970/71. Górnik na półmetku miał 6 punktów straty do Legii. Jednak świetna wiosna zmieniła układ tabeli. W 23 kolejce Legia straciła komplet punktów, natomiast Górnik zgarnął całą pulę, a to oznaczało, że na trzy kolejki przed końcem rozgrywek oba zespoły miały po 33 punkty! Nikt nie miał wątpliwości, że mistrza piłkarska Polska pozna już w następnej kolejce. 16 czerwca przy Łazienkowskiej Legia podejmowała Górnika! Nasz zespół grając bez kontuzjowanego Lubańskiego zagrał koncertowo i wygrał 2:0 a postacią numer 1 był Jerzy Wilim - zdobywca obydwu goli.
Do roku 1973 oba zespoły rozegrały 36 spotkań. 21 razy wygrywał nasz zespół a tylko 10 - Legia. Potem mecze Górnika z Legią nie były już kluczowe dla układu czołówki ligowej tabeli, ale dalej było to ważne wydarzenie w naszej lidze. W 1985 roku Górnik po 13 latach odzyskał mistrzowską koronę, wygrywając rozgrywki o 1 punkt przed Legią. Po remisie u siebie, wygrana 3:1 na Łazienkowskiej okazała się bezcenna. Następny sezon przyniósł trójkolorowym kolejny tytuł a druga ponownie była Legia. Co prawda Górnik przegrał na wyjeździe 1:4, aczkolwiek cała sportowa prasa podkreślała, że był to dość wyrównany mecz, po prostu miejscowi byli skuteczniejsi. Nie było już tak w rewanżu, kiedy przy komplecie publiczności Górnik wygrał 3:0, o klasę przewyższając przeciwników.

I była afera…

Do spektakularnego pojedynku doszło w sezonie 1993/94. W Zabrzu nasz zespół zwyciężył 2:1. O mistrzostwie ponownie miała zadecydować ostatnia kolejka w której Górnik miał zagrać w stolicy z Legią. Zwycięstwo dawało Zabrzanom tytuł. Od początku świetnie grał Bałuszyński, ale arbiter czuwał i w 40 minucie "Balu" otrzymał czerwoną kartkę. Jednak minutę później po kontrze Marek Szemoński strzelił na 1:0 i do przerwy to Górnik był mistrzem. W 52 minucie czerwoną kartkę otrzymał Grzegorz Dziuk i trzeba było grac w dziewiątkę. W 71 minucie cały stadion oszalał - Legia wyrównała. Jednak piłkarze Górnika walczyli z wielką determinacją i dążyli do strzelenia zwycięskiej bramki. Ale tego dnia głównym aktorem spotkania był po raz ostatni sędziujący w lidze sędzia Redziński. Od 78 minuty przyszło Górnikowi grać w ósemkę. Kolejną czerwień ujrzał Jacek Grembocki. Wynik do końca nie uległ zmianie. Po tym wydarzeniu, o którym pisał nawet renomowany "Kicker" mówiło się, że Legia była po prostu lepiej przygotowana finansowo do tego spotkania...
Być może to właśnie ten mecz i fakt, że wtedy nie zdobyliśmy tytułu, zadecydował, że nadszedł ciężki okres dla naszego klubu. Górnik dysponował wówczas bardzo mocnym zespołem w którym występowało sześciu "srebrnych" olimpijczyków z Barcelony. Zespołem na miarę awansu do Ligi Mistrzów...

Na dwóch biegunach

Przez ostatnie 20 lat częściej wygrywali piłkarze z Warszawy. Przed 2020 rokiem ostatni triumf na Łazienkowskiej zanotowaliśmy jesienią 1998 roku, kiedy w 90 minucie Sobczak ustalił wynik meczu na 1:0. Warto jeszcze wspomnieć o pojedynku, który miał miejsce w Zabrzu w kwietniu 2007 roku, kiedy broniący się przed spadkiem Górnik po bramce Andraszaka w 69 minucie pokonał faworyzowana Legię 1:0. To był popis ambicji i determinacji naszych piłkarzy.
W ubiegłym sezonie w pierwszym spotkaniu Górnik uległ Legii w stolicy aż 1:5. Co prawda pierwsza połowa nie zapowiadała, że mecz zakończy się takim wynikiem. Jedynego gola dla naszego zespołu zdobył Przemek Wiśniewski. Rewanż w Zabrzu wyglądał inaczej. To Zabrzanie dyktowali warunki gry, choć goście również momentami pokazali, że potrafią być groźni. W dwudziestej dziewiątej minucie prowadzenie dla „trójkolorowych” uzyskał Jesús Jiménez, a dokładnie pół godziny później końcowy wynik ustalił Igor Angulo.
W obecnym sezonie w rundzie jesiennej „trójkolorowi” zaprezentowali przy Łazienkowskiej pokaz świetnego futbolu, bezdyskusyjnie pokonując gospodarzy 3:1 po golach Alexa Sobczyka, Bartosza Nowaka i Jesúsa Jiméneza. Jeśli w sobotę nasz zespół zagra tak jak w tamtym meczu, jest szansa na trzecie z rzędu zwycięstwo nad Legią!


Mecze Górnik - Legia w liczbach:

  • w Zabrzu: 29 wygranych Górnika, 15 remisów, 18 porażek. Bramki: 105:84
  • w Warszawie: 14 wygranych Górnika, 14 remisów, 36 porażek. Bramki: 58:105
  • Razem: 126 spotkań, 43 zwycięstwa Górnika, 29 remisów, 54 porażki. Bramki: 163:189

Najwięcej trafień dla Górnika uzyskali:

  • Pohl, Lubański - po 11, Urban - 9, Wilczek, Lentner, Szarmach - po 7, Musiałek - 6.
  • Najwięcej goli w jednym meczu zdobył Ernest Pohl - 4 (5:1 w 1961 r.)

Autor: Marek Dziechciarz

Najnowsze artykuły

Top 5 z Pogonią w XXI wieku
Wydarzenia / 20.04.2021 10:07

Top 5 z Pogonią w XXI wieku

Więcej
Kartka kalendarza: Zdarzyło się 20 kwietnia
Wydarzenia / 20.04.2021 09:27

Kartka kalendarza: Zdarzyło się 20 kwietnia

Więcej
Nasi na wypożyczeniach - raport
Aktualności / 20.04.2021 08:59

Nasi na wypożyczeniach - raport

Więcej
Klasyfikacja Kanadyjska: Aktualizacja po meczu ze Śląskiem
Wydarzenia / 20.04.2021 16:46

Klasyfikacja Kanadyjska: Aktualizacja po meczu ze Śląskiem

Więcej
Kulisy meczu ze Śląskiem
Wydarzenia / 19.04.2021 20:30

Kulisy meczu ze Śląskiem

Więcej
Dla Mediów. Ruszył proces akredytacyjny na mecz z Wisłą
Wydarzenia / 19.04.2021 19:53

Dla Mediów. Ruszył proces akredytacyjny na mecz z Wisłą

Więcej