Piąta wygrana w sezonie! Warta - Górnik 0:1

26/10/2020 20:02 Autor: Górnik Zabrze powrót do listy
Piąta wygrana w sezonie! Warta - Górnik 0:1

Po trzech meczach bez wygranej zabrzanie wrócili na właściwe tory pokonując w Grodzisku Wielkopolskim Wartę 1:0. Gola na wagę trzech punktów zdobył Jesus Jimenez.

Od poprzednich ligowych potyczek Górnika z Wartą minęło 10 lat. Przypadły one na okres pierwszoligowej banicji, a w dodatku dwukrotnie górą byli „Zielono – Biali”. Mieliśmy więc z ekipą z Wielkopolski stare rachunki do wyrównania.

ACH, TA SKUTECZNOŚĆ!

Warta to zespół, który strzela niewiele bramek, niewiele również traci. W poniedziałek znalazło to potwierdzenie, szczególnie w pierwszej połowie meczu. Od pierwszego gwizdka to zabrzanie przejęli inicjatywę. Szczególnie aktywny strzelecko był Piotr Krawczyk, który starał wykorzystać kredyt zaufania, jaki otrzymał od trenera Marcina Brosza. Szkoleniowiec zabrzan postawił na niego od początku, kosztem Alexa Sobczyka. Tylko przed przerwą napastnik oddał trzy celne strzały na bramkę Adriana Lisa. Dwa z nich były naprawdę groźne i przy większym łucie szczęścia zabrzanie zdobyliby prowadzenie. Oprócz Piotra zaskoczyć bramkarza Warty próbowali również Jesus Jimenez i Roman Prochazka. Niemal wszystkie te sytuacje łączyła ze sobą osoba Erika Janży, najlepszego piłkarza pierwszej części. Słoweniec popisywał się świetnymi podaniami i może z pewnością żałować, że jego bilans asyst pozostał niezmieniony. W obronie prym wiódł wrcający po urazie Michał Koj. Kapitan Górnika wystąpił w specjalnej masce. Obrona zagrała bardzo pewnie w zarodku, dusząc nieśmiałe próby ataków "Warciarzy"

KOLEJNE AKCJE, KARNY I NERWY W KOŃCÓWCE

Po przerwie sygnał do ataku dał Giannis Masouras. Już w pierwszej połowie Grek kilka razy pokazał szybkość, ale również brak precyzji w decydujących momentach. Tym razem dopadł do piłki i atomowo strzelił na bramkę Lisa. Tym razem bramkarz niechybnie by skapitulował, gdyby nie jeden z obrońców od którego odbiła się futbolówka. Chwilę później Krawczyk raz jeszcze pokazał, że ma prawdziwy zmysł, zwodząc obrońców Warty. Niestety i tym razem strzelił jednak zbyt lekko. Zasłużone prowadzenie Górnik objął w 55 minucie. Przy rzucie rożnym ściągany w polu karny był Przemek Wiśniewski, co potwierdziła analiza VAR. Sędzia Łukasz Szczech wskazał na wapno, a doskonałą okazję wykorzystał Jesus Jimenez. Górnicy grali swoje, kontrolując przebieg meczu. Aż do 88 minuty na boisku było bardzo spokojnie. Końcówka była jednak bardzo dramatyczna. Najpierw Jimenez świetnie dograł do Sobczyka. Austriacki napastnik posłał jednak piłkę ponad bramką. W doliczonym czasie gry do ostrej roboty wzięli się gospodarze. "Warciarze" zamknęli nasz zespół na własnej połowie i przy odrobinie szczęścia mogli doprowadzić do wyrównania. Na szczęście zabrzanie zażegnali niebezpieczeństwo i w efekcie odnieśli piąte zwycięstwo w sezonie.

Warta Poznań – Górnik Zabrze 0:1 (0:0)

0:1 – Jimenez 55′ (karny)

Warta Poznań: Lis – Grzesik, Ivanov, Trałka, Kuzimski, Laskowski (Czyżycki 65'), Kuzdra, Ławniczak (Janicki 73'), Rodriguez (Jaroch 73'), Rybicki (Szmyt 26'), Kupczak
Trener: Piotr Tworek

Górnik Zabrze: Chudy – Gryszkiewicz, Koj, Wiśniewski, Janża, Manneh, Nowak (Ściślak 78'), Prochazka, Masouras, Jimenez (Kubica 89'), Krawczyk (Sobczyk 64')
Trener: Marcin Brosz

Żółte kartki: Laskowski – Masouras

Sędzia: Łukasz Szczech