GÓRNIK ZABRZE

Daniel Bielica opuszcza Roosevelta

18 cze 2024 | 18:56

Wychowanek Górnika Zabrze odchodzi z Klubu. Kontrakt 25-latka wygasa wraz z końcem czerwca. Od przyszłego sezonu będzie występował w holenderskim NAC Breda.

Daniel Bielica urodził się 30 kwietnia 1999 roku w Zabrzu. Jako młody chłopak chodził na mecze Górnika. Jest wychowankiem naszej Akademii, w której przeszedł przez wszystkie szczeble szkolenia, a następnie trafił do pierwszego zespołu. Trenując z ekstraklasową drużyną, zanotował łącznie 36 występów w Centralnej Lidze Juniorów U-19 oraz 33 mecze w drugiej drużynie Górnika na szczeblu 3. Ligi. Co ciekawe, ostatnie 2 spotkania w barwach rezerw Trójkolorowych rozegrał jeszcze w sezonie 2022/2023.

„Biały” dwukrotnie był wypożyczany z Górnika. W rozgrywkach 2019/20 zdobywał doświadczenie w pierwszoligowej Sandecji Nowy Sącz, notując na zapleczu PKO BP Ekstraklasy 33 występy, w tym 6 z czystym kontem. Rok później trafił na wypożyczenie do beniaminka najwyższej klasy rozgrywkowej - Warty Poznań. W barwach zespołu z Wielkopolski rozegrał 5 spotkań w PKO BP Ekstraklasie.

Wychowanek Górnika zadebiutował w pierwszej drużynie jako 19-latek. 15 grudnia 2018 roku Trójkolorowi mierzyli się przy Roosevelta z Arką Gdynia, a trener Marcin Brosz zdecydował się na zmianę w bramce po nieudanym występie Tomasza Loski przeciwko Miedzi Legnica w poprzedniej kolejce. Mimo prowadzenia 1:0, Arka zdołała wyrównać w 57. minucie spotkania i mecz zakończył się jednobramkowym remisem. Tydzień później Loska odzyskał miejsce w pierwszym składzie, a Daniel na kolejną szansę w Górniku musiał czekać 3 lata, do grudnia 2021 roku.

Wówczas to Jan Urban zdecydował się na zmianę Grzegorza Sandomierskiego i postawił właśnie na Bielicę, który utrzymał miejsce między słupkami Górnika przez 12 kolejek, by następnie je oddać na 3 tygodnie i ostatecznie wrócić do podstawowego składu na 2 mecze przed końcem sezonu. Rozgrywki 2022/23 jako „jedynka” rozpoczął Kevin Broll, a Daniel czekał na ławce rezerwowych na kolejną szansę. Ta nadeszła w 13. kolejce i mimo porażki 1:2 z Lechem Poznań, zabetonował bramkę Trójkolorowych na półtora sezonu.

Miniony rok był wyjątkowo udany dla Bielicy. W PKO BP Ekstraklasie rozegrał 3 060 minut, a więc wszystkie z możliwych. Zachował w sumie 10 czystych kont, co dało mu 3. miejsce w ligowej klasyfikacji bramkarzy. Był liderem pod względem liczby wykonanych podań, a także tych celnych. W zestawieniu skutecznych interwencji lepszy od Bielicy był tylko Mateusz Kochalski ze Stali Mielec. Wysoka forma zabrzanina została doceniona przez kapitułę Gali Ekstraklasy, która nominowała go do tytułu Najlepszego Bramkarza.

W sumie Daniel Bielica zanotował w pierwszym zespole Górnika Zabrze 80 występów, a 24-krotnie zachowywał czyste konto.
 

Mimo podjętych przez Klub rozmów na temat przedłużenia kontraktu Daniela, 25-letni bramkarz zdecydował się na nowe wyzwanie i kontynuowanie kariery w lidze holenderskiej. Od przyszłego sezonu będzie występował w barwach NAC Breda.

Daniel, dziękujemy za wszystkie lata i życzymy Ci powodzenia! Roosevelta zawsze będzie Twoim domem!