GÓRNIK ZABRZE

Ernest Pohl Uhonorowany! Legenda Górnika w Galerii Sław Ekstraklasy

28 maj 2024 | 13:26

Ernest Pohl w Galerii Sław Ekstraklasy. Podczas wczorajszej gali Ekstraklasy uhonorowano zmarłego w 1995 roku legendarnego piłkarza. Specjalną statuetkę w imieniu rodziny Pohla odebrał Stanisław Oślizło.

Pohl zasłużył sobie na miano legendy nie tylko Górnika, ale całej polskiej ligi. Żaden piłkarz nie strzelił bowiem więcej bramek na najwyższym ligowym szczeblu. Pochodzący z Rudy Śląskiej wyśrubował rekord do poziomu 186 trafień ( z czego 143 w barwach Górnika oraz 43 w Legii Warszawa). Pohl był między innymi współatuorem historycznego pierwszego mistrzostwa dla zabrzańskiego Klubu. Łącznie zdobył ich z Górnikiem aż 8. Trzykrotnie był również najlepszym strzelcem ligi. Specjalną statuetkę odebrał Stanisław Ośłizło, reprezentujący na Gali zarówno Klub, jak i rodzinę Pohla.

Warto dodać, że w poprzednich latach do Galerii Sław Ekstraklasy nominowano inne piłkarskie legendy Górnika: Włodzimierza Lubańskiego, Stanisława Oślizłę, Huberta Kostkę, czy Andrzeja Szarmacha. 

Podczas poniedziałkowej Gali uhonorowano również Arkadiusza Głowackiego, Teodora Peterka, Marka Citkę, Janusza Filipiaka oraz Henryka Apostela, który w przeszłości prowadził między innymi Górnika Zabrze.