GÓRNIK ZABRZE

Historyczna bramka Erika

18 cze 2024 | 10:41

Kapitan „Trójkolorowych” dołączył w niedzielę do grona piłkarzy Górnika, którzy strzelali bramki na wielkich piłkarskich imprezach

Niemal 32 lata czekali kibice Górnika na bramkę zdobytą przez reprezentanta Klubu na wielkiej piłkarskiej imprezie. 8 sierpnia 1992 roku zdobył ją w finale Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie Ryszard Staniek. Od tego momentu, aż do ostatniej niedzieli żaden z zabrzan nie cieszył się z bramki na dużych międzynarodowych imprezach.

Erik Janża tym samym dołączył do elitarnego grona, w którym oprócz wspomnianego Stańka znaleźć możemy takich piłkarzy jak: Ernest Pohl (5 bramek w meczu z Tunezją na Olimpiadzie w Rzymie w 1960 roku!), Włodzimierz Lubański, Zygfryd Szołtysik, Andrzej Szarmach, czy Jerzy Gorgoń. Każdy z nich strzelał bramki bądź to na igrzyskach olimpijskich, bądź mistrzostwach świata. Janża jest jednak pierwszym, który trafił w turnieju o europejski czempionat, a jednocześnie pierwszym, który zdobył gola dla innej reprezentacji, niż Polska.

Kolejną analogię odnaleźć możemy w stadionach, na których piłkarze zdobywali gole. Jak się okazuje Stuttgart był szczęśliwy nie tylko dla obecnego kapitana „Trójkolorowych”. Pięćdziesiąt lat temu bramki zdobywał tam podczas Mundialu 74’ Andrzej Szarmach. 15 czerwca otworzył wynik meczu z Argentyną (3:2), a kilka dni póżniej zaliczył arcyważne trafienie w meczu z Włochami (2:1).