GÓRNIK ZABRZE

Kartka z kalendarza: Zdarzyło się 10 lipca

10 lip 2024 | 08:48

Kilka ciekawostek z historii Górnika z historii Górnika związanych z datą 10 lipca.

1957 rok – Półfinałowe starcie z Unią Racibórz w Pucharze Polski. Do przerwy gospodarze prowadzą 2:1 i sprawiają lepsze wrażenie. Taki wynik utrzymuje się do 53 minuty. Wtedy Ernest Pohl trafia po raz drugi, tym razem na 2:2. W 86 minucie jest już 7:2 dla Górnika! Gole strzelają Lentner, Szalecki – 2, Jankowski – 2.

1959 rok – W Zabrzu rodzi się Werner Leśnik, wychowanek Górnika, w którym od wieku trampkarza spędzi osiemnaście lat. 146 meczów i siedem goli w lidze. Debiutował w I lidze jako 20-latek. Ma na koncie 4 tytuły mistrza Polski.

1982 rok – Polska po raz drugi zostaje trzecim zespołem świata. W wyjściowej jedenastce meczu z Francją gra Waldemar Matysik, według wielu najlepszy defensywny pomocnik w historii polskiej piłki. Poza nim medal do Zabrza przywożą Andrzej Pałasz i niegrający Tadeusz Dolny. Dla Matysika to ostatni mecz w kadrze do marca 1984 roku. Piłkarz po odwodnieniu organizmu długo się leczy. W 1986 roku drugi raz pojedzie na mistrzostwa świata.