GÓRNIK ZABRZE
Foto: PAP

Ryszard Staniek potrzebuje naszej pomocy. Zbiórka na meczu z Puszczą

14 maj 2024 | 10:07

Kibiców Górnika czarował swoją grą i umiejętnościami na początku lat dziewięćdziesiątych. Z kadrą olimpijską zdobył srebrny medal na igrzyskach w Barcelonie w 1992. Były piłkarz Górnika Zabrze, Ryszard Staniek, dziś potrzebuje naszego wsparcia.

Były świetny zawodnik w zeszłym roku przebył udar mózgu. Niestety nie odzyskał sprawności. "Wymaga opieki i wsparcia osób trzecich przy wszystkich czynnościach życiowych. Nie ma czucia w obu nogach powyżej kostek, co powoduje, że często traci równowagę i potrzebuje pomocy przy poruszaniu się. Ponadto stracił całkowicie wzrok w lewym oku, a w prawym choroba ciągle postępuje i widzi coraz gorzej "- opisuje sytuację męża pani Julita, żona Ryszarda Stańka na stronie z utworzoną zrzutką. W pierwszej potrzebie potrzebne są środki na remont domu celem przystosowania go dla osoby niepełnosprawnej. Zwłaszcza remont łazienki.

Społeczność Górnika Zabrze nie może przejść obojętnie wobec bardzo trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się zasłużony piłkarz i jego rodzina. Dlatego też dodatkowo podczas meczu z Puszczą Niepołomice (piątek, 17 maja, godzina 20:30). Organizatorem zbiórki jest Fundacja Górnika Zabrze, która w ostatnich dniach dopełniła wszelkich prawnych formalności związanych z uzyskaniem odpowiednich zgód na przeprowadzenie zbiórki publicznej. 

Dlatego też gorąco apelujemy do wszystkich kibiców wybierających się na ostatni w tym sezonie domowy mecz o wsparcie inicjatywy i pomoc dla Ryszarda Stańka. 


Ryszard Staniek urodził się 13 marca 1971 roku w Zebrzydowicach. W wieku 19 lat trafił do Górnika Zabrze z Odry Wodzisław Śląski. Młody piłkarz szybko został pierwszoplanową postacią 14 – krotnych Mistrzów Polski. W 1992 roku reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie. Staniek był podstawowym piłkarzem kadry Janusza Wójcika, stanowił trzon zespołu, który zdobył srebrny medal Igrzysk Olimpijskich. Warto dodać, że dla polskiego futbolu był to pierwszy znaczący sukces od dziesięciu lat i Mistrzostw Świata w Hiszpanii.

 W Barcelonie Staniek - w linii pomocy – zagrał we wszystkich sześciu meczach od pierwszej do ostatniej minuty. Zdobył dwa bardzo ważne gole: w wygranym meczu grupowym z Włochami oraz w finale z Hiszpanią. Sukces olimpijski oraz świetna postawa otwarły przed nim drogę do pierwszej reprezentacji. Rozegrał w niej łącznie 12 spotkań. Koszulkę z Orłem na piersi założył między innymi w meczach przeciwko Urugwajowi, Brazylii, Hiszpanii, czy Niemcom.

 W polskiej ekstraklasie reprezentował barwy Górnika Zabrze, Legii Warszawa oraz Odry Wodzisław Śląski. W Górniku rozegrał łącznie 102 oficjalne mecze, w których zdobył 17 goli. Podczas okresu gry w Górniku Zabrze należał do ulubieńców kibiców, reprezentując cechy niezwykle cenione przez kibiców piłkarskich.

Dodatkowo zachęcamy do wpałacania kwot na zbiórkę utworzoną przez rodzinę piłkarza - TUTAJ. 

Foto: PAP